Kolonie w pandemii koronawirusa. O czym trzeba pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:27
Lato i wakacje to czas kolonii. Choć w tym roku organizatorzy i uczestnicy muszą pamiętać o dodatkowych zasadach związanych z pandemią, to chętnych na taki wyjazd nie brakuje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hurst Photo/shutterstock.com

Czytaj też:
shutterstock_555565102 pakowanie walizka wakacje podroze turystyka 1200.jpg
Na wakacje z polisą turystyczną. Na co zwrócić uwagę i przed czym warto się zabezpieczyć?

Po wielu miesiącach izolacji społecznej w domu oraz edukacji zdalnej rośnie ochota na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i z rówieśnikami. - Odczuwa się chęć dzieci do wyjechania, do zabawy, do czegoś innego niż to, z czym mieli do czynienia przez te ostatnie miesiące. Widać też chęć rodziców, żeby odpocząć od tej trudnej sytuacji - mówi Ewa Marczyńska, organizatorka aktywnego wypoczynku.

Posłuchaj
04:20 PR1_AAC 2021_06_07-07-39-55.mp3 Rozpoczyna się sezon obozów i kolonii (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Nowa rzeczywistość, nowe zasady

Należy jednak pamiętać, że - zwłaszcza przed organizatorami - stoi szereg wyzwań i obostrzeń. - W jednym pokoju albo namiocie muszą być uczestnicy tej samej grupy. Na jedną zakwaterowaną osobę w danym pokoju przypada trzy i pół metra kwadratowego powierzchni - wyjaśnia Małgorzata Wojtaszewska z Kuratorium Oświaty w Warszawie. Na terenie kolonii czy obozu powinno zostać również zorganizowane miejsce do izolacji.

Nowa sytuacja oznacza obowiązki również dla rodziców i opiekunów. Muszą oni znajdować się w ciągłej gotowości. - Rodzic musi być pod telefonem, żeby jak najszybciej móc odebrać dziecko z wypoczynku, jeżeli pojawią się niepokojące objawy: wysypka czy gorączka. Powinno to mieć miejsce najpóźniej do dwunastu godzin - tłumaczy Małgorzata Wojtaszewska. Okazuje się też, że w tym roku będzie trzeba sięgnąć głębiej do portfela.

Fb/Polska Organizacja Turystyczna


Czytaj też:
Dzieci obóz wyjazd kolonie wakacje Shutterstock 1200.jpg
Czy dzieci pojadą na kolonie?

Będzie drożej?

Organizatorzy obozów i kolonii otwarcie przyznają, że będzie drożej, ze względu na wszystkie składowe ostatecznej ceny wypoczynku. - Ceny na pewno urosły. Niekoniecznie jest chęć odbicia się branży, myślę, że bardziej chodzi o wzrost kosztów transportu czy wzrost kosztów zakwaterowania w ośrodkach. U nas, w stosunku do zeszłego roku, wzrost wynosi od 5 do 7 proc. - mówi Tomasz Krzysztyniak.

Dobrym rozwiązaniem mogą być więc bony turystyczne przyznawane rodzinom. - Dzisiaj jest siedem milionów dzieci, którym należy się bon turystyczny. Na liście Polskiej Organizacji Turystycznej można znaleźć każdego organizatora, który jest uprawniony do pobierania opłat za takie wyjazdy - podsumowuje Marek Kamiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. Wartość jednego bonu to pięćset złotych.

YouTube/Elektroniczny ZUS

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Daniel Wydrych

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 7.06.2021

Godzina emisji: 7:40

mg

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Ruszyły kolonie i obozy. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 14:46
W końcu zaczęły się upragnione przez wielu uczniów wakacje. Mimo tego, że zdecydowanie mniej dzieci pojedzie na kolonie czy obozy to - jak zapewniał niedawno minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski - ci rodzice, którzy zdecydowali się je tam wysłać, mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolonie 2021. Jak będą wyglądały? "Telefony od zainteresowanych się urywają"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 17:50
Choć sytuacja epidemiologiczna, związana z pandemią koronawirusa, jest dynamiczna i dziś trudno przewidzieć, jakie obostrzenia i rekomendacje będą obowiązywać w wakacje, organizatorzy kolonii i letnich obozów dla dzieci i młodzieży twierdzą, że zainteresowanie ich ofertą jest ogromne.
rozwiń zwiń