Adamczyk: politycy PO tylko mówili o szybkich kolejach, my realizujemy zadania, których nie chcieli wykonać

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 08:16
- To nie jest duży problem zamówić pociągi, które powinny jeździć z prędkością do 250 km/h, a nie zadbać o to, by przygotować im szlaki kolejowe, po których będą mogły jeździć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o rządach PO minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- My konsekwentnie realizujemy plan - powiedział o budowie kolei dużych prędkości Andrzej Adamczyk.


kolej 1200(4).jpg
Centralny Port Komunikacyjny. Wiemy, kto przygotuje linię kolejową Warszawa-Łódź

- Politycy PO, ministrowie, premier z PO tylko mówili, my realizujemy wszystkie te zadania, których zapomnieli lub nie chcieli wykonać, lub zabrakło determinacji - powiedział gość audycji odnosząc się do komentarzy, że pociągi Pendolino już są koleją dużej prędkości. - To nie jest duży problem zamówić pociągi, które powinny jeździć z prędkością do 250 km/h, a nie zadbać o to, by przygotować im szlaki kolejowe, po których będą mogły jeździć - podkreślił Adamczyk.

Jak powiedział minister infrastruktury, "prace przygotowawcze do budowy CPK zaczynają się przeistaczać w bardzo istotne konkrety". - Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, na które wczoraj podpisano umowę, pozwala przygotować decyzję środowiskową, to niebagatelne przedsięwzięcie - ocenił.


Posłuchaj
20:24 PR1_SD_2021_06_08-07-15-00_for_media.mp3 Andrzej Adamczyk: przywracamy połączenia kolejowe do wielu miast, do których połączenia kolejowe zostały wyłączone przed kilkunastu laty (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Pierwsze odcinki 250 km/h

- To będzie pierwszy odcinek Warszawa – CPK – Łódź i dalej na zachód, to szlak kolejowy, którym pociągi pojadą 250 km/h. - mówił Andrzej Adamczyk. Jak dodał, przygotowania i prace, by uruchomić szybkie połączenie, "trwają już na centralnej magistrali węglowej". - To połączenie między Warszawą a Katowicami pozwoli nam już w 2023 r. jechać z prędkością 250 km/h - wyjaśnił.

Polityk powiedział, że przywracane są "połączenia kolejowe do wielu miast, do których zostały wyłączone przed kilkunastu laty". - Przebudowujemy stacje i przystanki kolejowe, ponad 600 stacji i dworców kolejowych w ostatnich 5 latach podlega modernizacji - wymienił.

mid-21412057.jpg
Fundusz dróg lokalnych. Premier: w najbliższych latach przeznaczymy na ten cel 30 miliardów złotych

Szef Ministerstwa Infrastruktury mówił także o rozbudowie sieci dróg krajowych.

- Plan ambitny do 2025 dochodzimy autostradą A2 do Bielska Podlaskiego i kończymy na przełomie tego i przyszłego roku autostradę A1, od Trójmiasta do południowej granicy Polski będzie służyła kierowcom - powiedział Andrzej Adamczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia
Prowadziła: Piotr Gociek
Gość: Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury)
Data emisji: 08.06.2021
Godzina emisji: 07:15

pg

Czytaj także

Przekop Mierzei Wiślanej. Na budowie wydobyto kilkanaście kilogramów bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 15:41
W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Adamczyk: budowę Via Carpatia poparły również Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 15:28
- Droga Via Carpatia to droga życia dla Europy środkowo-wschodniej - przekonywał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas Kongresu 590. Dodał, że obecnie trwają starania, żeby wpisać szlak do sieci bazowej TEN-T. O inwestycjach - tym razem w transporcie szynowym - mówił z kolei wiceprezes PKP SA Rafał Zgorzelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister infrastruktury: rząd ma dość determinacji, by realizować nowe inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 08:37
- Realizujemy na polskich drogach 110 budów, na kwotę ponad 50 mld zł - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - W tym roku oddajemy wiele odcinków budowanych dróg między Rzeszowem a Lublinem, jest nadzieja, że będzie tam już dostępna cała droga ekspresowa - dodał.
rozwiń zwiń