"Pokazują ciągłość instytucjonalną Polskiego Radia". Joanna Lichocka o unikatowych nagraniach na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:28
- To zupełnie wyjątkowa sytuacja, kiedy nagrania dźwiękowe z Warszawy, w sytuacji ekstremalnej, sytuacji napaści Niemiec na Polskę, stały się dokumentem wpisanym na listę materiałów istotnych dla historii świata, to bardzo ważne - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, poseł PiS i członek Rady Mediów Narodowych.
Joanna Lichocka
Joanna LichockaFoto: Polskie Radio / Wojciech Kusiński


Płyty przemówienie Starzyńskiego029_ Archiwum Polskiego Radia.jpg
Kolekcja płyt Polskiego Radia z certyfikatem UNESCO. Dziś uroczystość wręczenia

- To bardzo ważne, bo też pokazuje pewną ciągłość instytucjonalną Polskiego Radia, historię naszej radiofonii i poświęcenie naszych polskich radiowców, pracowników Polskiego Radia - podkreśliła Joanna Lichocka.

Posłuchaj
19:11 PR1_SD_2021_06_10-07-15-00_for_media.mp3 Joanna Lichocka: to zupełnie wyjątkowa sytuacja, kiedy nagrania dźwiękowe z Warszawy, w sytuacji napaści Niemiec na Polskę, stały się dokumentem wpisanym na listę materiałów istotnych dla historii świata (Sygnały Dnia/Jedynka)

- Zarówno tych z września 1939 roku, którzy dokonali nagrań i skutecznie je ocalili, ukrywając kolekcję płyt, jak i specjalistów, którzy w latach 70. potrafili skutecznie te płyty zakonserwować, oraz współczesnych techników, którzy nagrania digitalizowali - dodała.

Płyty przemówienie Starzyńskiego029_ Archiwum Polskiego Radia 1200.jpg
Stalowe płyty na wagę złota. Kolekcja Polskiego Radia na Liście Krajowej UNESCO

Poseł ponowiła apel Polskiego Radia, o pomoc w dalszych poszukiwaniach nagrań, ponieważ część płyt ukrytych w 1939 r. jeszcze się nie odnalazła. - Jeśli ktoś w swoich zbiorach, po dziadkach znajdzie metalowe płyty wyglądające jak winylowe, ważne, żeby zgłosił się do Polskiego Radia, wtedy będziemy mieli całość unikatowego zapisu - mówiła Lichocka.

Uroczystość w Belwederze

O 11.00 w Belwederze odbędzie się uroczyste wręczenie certyfikatów 15 obiektom wpisanym na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć świata” w tegorocznej, 4. edycji. Wśród nich jest kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku, m.in. z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.

Przed warszawską Kordegardą - Galerią Narodowego Centrum Kultury można też oglądać plenerową wystawę prezentującą m.in. fotografie i historię kolekcji płyt Polskiego Radia. Ekspozycja przedstawia 15 dokumentów, które w tym roku dołączyły do Krajowej Listy Programu UNESCO "Pamięć świata". Wystawa w Warszawie będzie dostępna do 30 czerwca. Następnie pojawi się w kolejnych miastach, z których pochodzą obiekty wpisane na listę.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Henryk Szrubarz
Gość: Joanna Lichocka (PiS)
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:20
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcja płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 12:14
Kolekcja 93 stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku została wpisana – jako jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego – na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Podczas uroczystości w Belwederze, która odbyła się w czwartek 10 czerwca, certyfikat – potwierdzający wpisanie na listę płyt z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – odebrała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń