Zdzisław Krasnodębski: wchodzimy w zasadniczą fazę walki o kształt Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 09:29
Eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że w tej chwili decyduje się, jaki kształt będzie miała Unia Europejska. Polityk wspominał o apelu szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa, by zrezygnować z unijnego weta, mówił także o ostatniej rezolucji krytykującej Komisję Europejską za procedury ws. praworządności.
Prof. Zdzisław Krasnodębski
Prof. Zdzisław Krasnodębski Foto: PR1

shutterstock  komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
Unijny komisarz pisze do polskiego ministra. Krasnodębski: chodzi o wyższość prawa UE nad krajowym

Zdzisław Krasnodębski mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że teraz decyduje się jaką postać będzie miała Wspólnota.

Heiko Maas argumentował, że Unia Europejska nie będzie spójną całością, jeśli poszczególne państwa będą "paraliżować" jej politykę zagraniczną.


Posłuchaj
22:31 [STUDIA]S4_(PCM) 11 Čţíü 2021 08_16_00.mp3 Europoseł Zdzisław Krasnodębski o sytuacji w Unii Europejskiej (Jedynka/Sygnały dnia)

Konflikt wewnątrz UE

- Trwa walka instytucji europejskich o władzę nad słabszymi państwami UE, ale i nad innymi państwami członkowskimi - ocenił europoseł PiS.

Gość Jedynki, mówiąc o rezolucji ws. mechanizmu warunkowości, krytykującej KE ws. procedury dotyczącej praworządności, stwierdził, że to wyraz konfliktu także między instytucjami w Unii Europejskiej.

Chodzi o rezolucję, w której europarlamentarzyści skrytykowali Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła ona procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w "najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE".

- Wchodzimy w zasadniczą fazę walki o kształt UE - uważa Zdzisław Krasnodębski. Jak ocenił, chodzi o to, czy będzie to związek państw suwerennych, czy organizacja federalna.

Odnosząc się do krytyki sytuacji politycznej w Polsce, europoseł stwierdził, że i w PE, i w KE są też osoby, które są tak głęboko ideologicznie zaangażowane, że nie mają wiedzy na ten temat, albo nie chcą jej mieć, ale są i strony, które zdają sobie sprawę, że oskarżenia wobec Polski nie mają podstaw.

Więcej w rozmowie.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Katarzyna Gójska

Gość: Zdzisław Krasnodębski, PiS

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 08.15

Jedynka/IAR/in./

Czytaj także

Unijny komisarz pisze do polskiego ministra. Krasnodębski: chodzi o wyższość prawa UE nad krajowym

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 07:46
W liście KE do Polski ws. TK oraz uruchomieniu procedury naruszeniowej wobec Niemiec chodzi o to samo, czyli o kwestię wyższości prawa unijnego nad konstytucjami państw członkowskich i kompetencjami trybunałów konstytucyjnych - uważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.
rozwiń zwiń