Szczerski: dokumenty przygotowane do przyjęcia przez szczyt NATO korzystne dla bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 07:41
- Dokumenty szczytu NATO są niezwykle korzystne z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa. Potwierdzają zaangażowanie NATO w rozwój kolektywnego bezpieczeństwa całości terytorium Sojuszu, w tym także naszej, wschodniej, flanki Sojuszu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek w Brukseli rozpocznie się szczyt NATO i pierwsze spotkanie prezydenta USA Joe Bidena ze wszystkimi sojusznikami. Kilkugodzinna narada przywódców 30 krajów członkowskich rozpocznie się wczesnym popołudniem, około 13.30. W szczycie bierze udział także prezydent Polski Andrzej Duda. O planach związanych ze szczytem NATO mówił w "Sygnałach dnia" Krzysztof Szczerski.

nato 1200 free.jpg
Plan reform na najbliższe 10 lat i omówienie sytuacji na Białorusi. Dziś szczyt NATO w Brukseli
Posłuchaj
18:45 S4_PCM_PR1_mp3 2021_06_14-07-15-32_for_media.mp3 Krzysztof Szczerski: niezwykle ważne z punktu widzenia Polski dokumenty na szczycie NATO ("Sygnały dnia" / Jedynka)

"Intensywny tydzień"

Szef Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że szczyt NATO będzie okazją do rozmowy między prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem USA Joe Bidenem. Zauważył także, że to już trzecie spotkanie tych polityków w ramach formatów międzynarodowych, chociaż dwa pierwsze miały charakter online - szczyt klimatyczny organizowany przez Joe Bidena i szczyt wschodniej flanki NATO współorganizowany przez prezydentów Polski i Rumunii.

- Sam dzień zaczyna się od spotkania (...) prezydentów Polski i Francji. Jeszcze przed szczytem NATO odbędzie się szczyt polsko-francuski tutaj w Brukseli, pan prezydent spotyka się z prezydentem Macronem, potem mamy umówione spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii. Ten tydzień w ogóle w tym sensie jest bardzo bogaty, bo jutro spotkanie z prezydentem Chorwacji i prezydentem Słowacji w Bratysławie, a w czwartek będzie w Warszawie prezydent Niemiec. Ten tydzień jest niezwykle bogaty, jeśli chodzi o spotkania na najwyższym szczeblu z głównymi państwami i regionu, i świata - mówił Krzysztof Szczerski.

Czytaj również:

1200.jpg
Szczyt NATO w Brukseli. Pierwsze spotkanie prezydenta USA z sojusznikami

Szczyt NATO

Gość radiowej Jedynki mówił także o oczekiwaniach Polski wobec mającego się dziś rozpocząć szczytu NATO. Jak podkreślił, na spotkaniu omawiane będą przez przywódców wcześniej przygotowane dokumenty i - wyraził nadzieję Krzysztof Szczerski - zostaną te dokumenty przyjęte.

- Dokumenty tego szczytu są niezwykle korzystne z punktu widzenia polskiego interesu, polskiego bezpieczeństwa. One potwierdzają bowiem zaangażowanie NATO w rozwój tego kolektywnego bezpieczeństwa - obrony i odstraszania - całości terytorium Sojuszu, w tym także naszej, wschodniej flanki Sojuszu - mówił Krzysztof Szczerski, dodając, że dokumenty te odnoszą się także bezpośrednio "do kilku spraw dla Polski istotnych".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Henryk Szrubarz
Gość: Krzysztof Szczerski (szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 07.15

IAR/jmo

Czytaj także

W poniedziałek szczyt NATO. Sprawa Białorusi zostanie po raz pierwszy uwzględniona w oświadczeniu Sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 20:04
Po raz pierwszy w oświadczeniu ze szczytu NATO Białoruś będzie wymieniona jako wyzwanie. Jak donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wskazane też będzie powiązanie z Rosją. Spotkanie przywódców 30 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego odbędzie się w poniedziałek w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biały Dom: Biden spotka się oddzielnie z prasą po spotkaniu z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 16:20
Prezydent Biden spotka się z dziennikarzami w ramach odrębnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem, "ponieważ taki format jest najwłaściwszy dla jasnej komunikacji z wolnymi mediami" - poinformował przedstawiciel Białego Domu.
rozwiń zwiń