Horała: nasza koalicja już kilka zgrzytów przeżyła i rządzi dalej z korzyścią dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 08:20
- To niedobrze, że formacja pana wicepremiera Gowina nie głosowała razem z koalicją, ale to nie znaczy, że wystąpiła z koalicji, wicepremier nadal jest wicepremierem tego rządu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, odnosząc się do głosowania ws. poparcia kandydatury Lidii Staroń na RPO.

Gość radiowej Jedynki, mówiąc o sejmowym głosowaniu ws. Rzecznika Praw Obywatelskich, ocenił, że "niedobrze się stało, ale to nie jest koniec świata". 

- Nasza koalicja już kilka zgrzytów przeżyła i trwa, rządzi z korzyścią dla Polaków. Dobrze, żeby było tak dalej - podkreślił Marcin Horała. Dodał, że konieczne są rozmowy Zjednoczonej Prawicy, także o konsekwencjach braku wystarczającej współpracy w jej ramach.

- Gdyby tak było, że w kilku ważnych głosowaniach nie możemy liczyć na głosy i koalicja rządząca przegrywa te głosowania, to znaczy, że tej koalicji nie ma, ze wszystkimi konsekwencjami w systemie parlamentarno-gabinetowym, który wymaga tego, by koalicja mająca większość była. Rządy mniejszościowe mogą przez jakiś czas krótki rządzić, ale na dłuższą metę są złym rozwiązaniem - wyjaśnił polityk.


Posłuchaj
17:51 PR1_SD_2021_06_16-07-15-00_for_media.mp3 Marcin Horała: nasza koalicja już kilka zgrzytów przeżyła i trwa, rządzi dalej z korzyścią dla Polaków (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

forum- baszko 1200 .jpg
Możliwy wniosek o wykluczenie posła z Porozumienia. Poparł Lidię Staroń

Różnica z Porozumieniem

Odnosząc się do różnicy zdań między PiS a Porozumieniem Jarosława Gowina ws. zmian podatkowych, wiceminister powiedział, że "wątpliwości dotyczące zmian podatkowych w Polskim Ładzie zostaną dopracowane w szczegółach".

- Chodzi o zarobki powyżej 12.000 zł, bezpośrednio powyżej ta zmiana jest niewielka i to zasadniczo w przypadku singli. Gdy ktoś rozlicza się z małżonkiem, ma podwójną kwotę wolną, a ona będzie bardzo zwiększona, więc zarabiając 17-18 tys. zł będzie jeszcze mniej płacił podatku, i do tego, jak ma dzieci, jeszcze mniej. Te zmiany to duża obniżka podatków dla przytłaczającej większości podatników - stwierdził Horała.

Do sytuacji w Zjednoczonej Prawicy polityk odniósł się także, komentując wygraną w wyborach prezydenckich w Rzeszowie kandydata opozycji. - Widzimy, że wtedy, kiedy opozycja jest zjednoczona, a Zjednoczona Prawica nie, to źle to wygląda i wypadamy gorzej, niż kiedy jesteśmy zjednoczeni - wyjaśnił.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury)

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Rezerwy są w podatku od towarów i usług". Modzelewski o finansowaniu Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 16:47
- Żeby uszczelnić ubytek, jaki powstanie ze zmian w podatkach, trzeba szukać pieniędzy w całym systemie podatkowym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To ważny dokument". Jarosław Kaczyński o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 07:20
- Przedtem były rozmowy, spotkania także poza Warszawą, narady. To jest dokument podpisany po długim namyśle i długim dialogu. Stąd jego waga - tak o nowym programie społeczno-gospodarczym Polski Ład powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o Polskim Ładzie: to propozycja nowej umowy społecznej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 06:56
"Chcemy, żeby każdy Polak poznał Polski Ład. Ale jeszcze ważniejsze: chcemy zapoznać się ze zdaniem wszystkich Polaków na temat Polskiego Ładu. To więcej niż program polityczny, to propozycja nowej umowy społecznej" - podkreślił na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń