Apteczka w samochodzie. Co powinno się w niej znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 12:34
W Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych (muszą być w nią wyposażone: autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przystosowane do przewozu osób, pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania), ale prawo nakłada obowiązek udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku, a wówczas apteczka, a właściwie jej zawartość, bardzo się przydaje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Majchrowicz/shutterstock.com

Posłuchaj
03:35 Jedynka/Sygnały dnia - 16.06.2021 apteczka Apteczka w samochodzie. Co powinno się w niej znaleźć? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej? Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego zauważył w Programie 1 Polskiego Radia, że w większości krajów Unii Europejskiej istnieje obowiązek wyposażenia samochodu w apteczkę pierwszej pomocy (za jej brak grożą wysokie mandaty), określona jest też jej zwartość, co może być dla nas podpowiedzią.

KIEROWCA.jpg
"Bezpieczna Jedynka"

- Najlepiej zaopatrzyć się w apteczkę, która będzie zgodna z normą DIN. To zasada, która ściśle określa wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, jest zestandaryzowana dla wszystkich krajów Wspólnoty, nie powinno być żadnych rozbieżności w zakresie jej wyposażenia - wskazał ekspert.


Czytaj także:


W apteczce samochodowej, zgodne z normą DIN, powinien się znaleźć: plaster, plaster z opatrunkiem (różne wymiary), opatrunek na palec, opatrunek na opuszki palców, opatrunek indywidualny (różne wymiary), chusta opatrunkowa (różne wymiary), kompres, koc ratunkowy, opaska elastyczna, chusta trójkątna, nożyczki, rękawice jednorazowe, chusteczka wilgotna do czyszczenia skóry i instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Ratownik medyczny Tomasz Kutycki zachęcił do wożenia w aucie "awaryjnej torby ratunkowej", która przyda się w sytuacjach mniej codziennych. - Oprócz typowych wyrobów, które kojarzymy z apteczką, jak plaster czy bandaż, warto w niej mieć linkę holowniczą, zapasowe żarówki, wodę do picia oraz gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy (posiadanie dwóch ostatnich jest obowiązkowe w świetle polskiego prawa). ***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzą: Grzegorz Jankowski Daniel Wydrych

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 7.45

kk


Zobacz więcej na temat: pierwsza pomoc samochód

Czytaj także

Jak się zachować, gdy jedzie za nami karetka pogotowia na sygnale?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 17:30
Pod koniec marca w Lublinie doszło do wypadku z udziałem karetki. Kierowca auta osobowego nie ustąpił pierwszeństwa ambulansowi jadącemu na sygnale i uderzył w pojazd, przez co karetka przewróciła się na bok. W jaki sposób można było uniknąć tej sytuacji? Co powinniśmy zrobić, aby umożliwić ratownikom bezpieczny i szybki przejazd?
rozwiń zwiń

Czytaj także

O czym pamiętać, by jazda na rowerze była bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 17:10
Pandemia koronawirusa spowodowała, że znacząco wzrosło zainteresowanie rowerami. Wkrótce ulice zapełnią się miłośnikami jednośladów. O czym pamiętać, by ta aktywność fizyczna była bezpieczna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo na drodze. Jak często kierowcy powinni się szkolić?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 14:45
Według danych WHO to właśnie nadmierna prędkość zwiększa prawdopodobieństwo wypadków drogowych. Dlatego też kierowcy powinni pamiętać nie tylko o bezpieczniej jeździe, ale także o regularnym doszkalaniu się. - To, że piętnaście lat temu przeszliśmy szkolenie, nie oznacza, że te umiejętności nam zostały. Trzeba ćwiczyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Górski, instruktor nauki jazdy.
rozwiń zwiń