Strategia Demograficzna 2040. Maląg: bez silnej rodziny nie zbudujemy dobrego państwa

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 07:47
- Młodzi Polacy chcą mieć dzieci, nawet 98 proc. z nich to deklaruje. Badania pokazują, że potrzebna jest im stabilizacja, bezpieczeństwo i wsparcie państwa - oceniła w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

demografia1200.jpg
Strategia demograficzna Polski 2040: ma wzmocnić i wesprzeć rodzinę oraz prawa pracownicze rodziców

Premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej Barbara Socha zaprezentowali w ostatnim czasie projekt Strategii Demograficznej 2040. Dokument ten zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.


Posłuchaj
23:25 [STUDIA]S4_(PCM) 18 czerwiec 2021 07_14_56.mp3 Marlena Maląg: bez silnej rodziny nie zbudujemy dobrego państwa (Sygnały dnia/Jedynka

 

Marlena Maląg przyznała, że "młodzi Polacy chcą mieć dzieci - nawet 98 proc. z nich to deklaruje". - Badania pokazują, że potrzebna jest im stabilizacja, bezpieczeństwo i wsparcie państwa. Młodzi chcą mieć dzieci i ponad 40 proc. z nich uznaje, że ważne jest w tym kontekście własne mieszkanie, stabilna praca, godna płaca i zapewnienie opieki nad dziećmi po urlopie rodzicielskim. Polacy nie chcą zmian w świadczeniu 500+ pod względem kryteriów, popierają jego powszechność - mówiła.

Trzy cele Strategii Demograficznej

Gość Polskiego Radia przyznał, że "Strategia Demograficzna 2040 ma trzy zasadnicze cele: potężny blok wsparcia rodzin, eliminowanie barier, które nie pozwalają na podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci i prowadzenie spójnych polityk - rządowej i samorządowej". - Strategia Demograficzna to kierunek, który chcemy realizować. Bez silnej, stabilnej rodziny nie zbudujemy dobrego państwa - zauważyła.

- Chcemy także włączyć pracodawców do tworzenia dobrego klimatu wokół rodziny. Mowa tu o np. gwarancji stabilnej pracy, bez wypowiedzeń umów dla ojców w pierwszym roku życia dziecka - dodała.

Strategia Demograficzna 2040 koncentruje się na dzietności, ponieważ długofalowo jest to najlepszy sposób na przywrócenie korzystnej struktury demograficznej polskiego społeczeństwa. Dlatego strategicznym celem zaproponowanym przez autorów dokumentu jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Więcej w nagraniu.

. .
***

Tytuł audycjiSygnały dnia

ProwadziłKatarzyna Gójska

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 07:15

dn

Czytaj także

Marlena Maląg: Polacy muszą wiedzieć, że mamy stabilną politykę prorodzinną

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:30
- Nie da się prowadzić polityki prorodzinnej w jedną kadencję, potrzebne są działania połączone rządu, samorządu, organizacji pozarządowych i pracodawców - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dziś ogłoszono projekt Strategii Demograficznej 2040.
rozwiń zwiń