"Mińsk musiałby się zgodzić na wjazd". Wiceszef MSZ o misji humanitarnej dla Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 09:15
- Białoruś nie odpowiada na prośby o udzielenie informacji na temat stanu zdrowia Andrzeja Poczobuta - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Dziennikarz i działacz polonijny, przebywający od 25 marca w białoruskim areszcie, jest zakażony koronawirusem.

W Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz mówił, że nasz kraj domaga się pomocy dla Andrzeja Poczobuta, ale strona białoruska nie reaguje. Zaznaczył, że do MSZ w Warszawie został wezwany chargé d'affaires Białorusi i otrzymał wniosek o przekazanie informacji o stanie zdrowia Andrzeja Poczobuta. Mówiono wówczas także o potrzebie udzielenia pomocy.

jarosław kaczyński free 663.jpg
Prezes PiS: członkowie ZPB są prześladowani, bo chcą żyć jako Polacy i dobrzy obywatele, a nie poddani satrapy

Marcin Przydacz dodał, że strona polska poprzez konsula stara się wymóc na stronie białoruskiej możliwość kontaktu z aresztowanymi, a następnie udzielenie pomocy. Strona białoruska odmawia jednak polskiemu konsulowi możliwości bezpośredniego kontaktu z Andrzejem Poczobutem.


Posłuchaj
22:59 [STUDIA]S4_(PCM) 2021_06_18 08_14_58.mp3 Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz o sytuacji Polaków na Białorusi, NS2, rezultatach spotkania Biden-Putin (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Wiceszef MSZ, pytany o kwestię wysłania ew. humanitarnej, międzynarodowej misji na Białoruś, mówił, że to wymagałoby zgody władz w Mińsku na jej wjazd.

- Rozważaliśmy takie opcje, ale każda misja, czy lekarska, czy dyplomatyczna, czy konsularna, będzie wymagała zgody Mińska na przekroczenie granicy i widzenie (z Andrzejem Poczobutem) - powiedział.

W białoruskim areszcie przetrzymywana jest także prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Rozmowa szefów dyplomacji Polski i USA

Tematyka bezpieczeństwa zdominowała wczorajszą rozmowę telefoniczną ministrów spraw zagranicznych Polski i USA - mówił w Jedynce Marcin Przydacz. Wiceminister powiedział, że minister Zbigniew Rau rozmawiał z amerykańskim sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem między innymi o zaangażowaniu amerykańskim na wschodzie Europy.

Jak poinformował Zbigniew Rau, to Anthony Blinken poprosił o rozmowę. Nawiązywała ona do rezultatów negocjacji Joe Bidena i Władimira Putina w ostatnią środę w Genewie.

Rurociąg Baltic Pipe

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz mówi, że rurociąg Baltic Pipe nie jest zagrożony. W tym miesiącu Dania wstrzymała decyzję środowiskową dla jednego z odcinków inwestycji.

Marcin Przydacz mówił jednak w Programie 1 Polskiego Radia, że decyzja środowiskowa dotyczyła jedynie rozbudowy infrastruktury na terenie Danii. Jak zapewniał wiceszef MSZ, są to sprawy wyłącznie formalne, a cały projekt Baltic Pipe nie jest zagrożony.

Rurociągiem Baltic Pipe gaz ma popłynąć z Norwegii przez Danię, po dnie Morza Bałtyckiego do Polski. Ukończenie inwestycji planowano na przyszły rok.

Spór ws. kopalni w Turowie

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że widać wolę porozumienia między Polską a Czechami w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Dziś rano ma się rozpocząć kolejna tura negocjacji - polską stronę reprezentują ministrowie aktywów państwowych oraz klimatu i środowiska, a także przedstawiciele MSZ.

Marcin Przydacz mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że rozmowy mają "wypełnić treścią" dotychczasowe ramowe porozumienie w sprawie Turowa. Dodał, że widzi dążenie do kompromisu także po stronie czeskiej. - Pytanie - za jaką cenę finalnie uda się te detale ustalić - powiedział gość Polskiego Radia. Dodał, że wierzy w racjonalność Czechów, mimo - jak mówił - kampanii wyborczej u południowych sąsiadów. Wybory parlamentarne odbędą się tam na początku października.

Więcej w nagraniu. W rozmowie mowa była także m.in. o gazociągu Nord Stream 2.

. .

Tytuł audycjiSygnały dnia

ProwadziłKatarzyna Gójska

Gość: Marcin Przydacz (podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej)

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 8:15

Jedynka/IAR/in./

Czytaj także

"Jest poważnie chory. Nie otrzymuje pomocy medycznej". Niezależni dziennikarze apelują ws. Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 13:43
Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaapelowało do białoruskich władz o skierowanie do szpitala Andrzeja Poczobuta. Polski działacz społeczny i dziennikarz przetrzymywany w białoruskim areszcie jest poważnie chory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów konkursu SDP. Andrzej Poczobut z Nagrodą Wolności Słowa

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 21:27
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło wyniki 28. edycji konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w 14 kategoriach tematycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie zostawimy go w takim stanie". Szczerski zapowiada dalsze działania ws. Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 21:56
- W sprawie przetrzymywanego w areszcie działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta będą kolejne kroki podejmowane przez prezydenta - zapewniał w czwartek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń