"Wybór moich ukochanych francuskich piosenek". Reni Jusis o albumie "Je suis Reni"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 17:05
Reni Jusis, kojarzona dotychczas ze sceną klubową i taneczną, niebawem wydaje nowy, akustyczny album z francusko-polską muzyką. - Ten projekt to subiektywny wybór moich ukochanych francuskich piosenek - mówi wokalistka w "Muzycznej Jedynce". Premiera nowej płyty odbędzie się 14 lipca, czyli w dniu Święta Narodowego Francji. 
Reni Jusis
Reni JusisFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

warszawskie combo taneczne_1200.jpg
Warszawskie Combo Taneczne z nową płytą. "Brzmienie było punktem wyjścia"

Miłość do francuskiej piosenki 

Fascynację kulturą francuską Reni wyniosła ze swojego domu rodzinnego. Od lat inspirowało ją francuskie kino i muzyka. Wokalistka postanowiła się podzielić swoimi inspiracjami i nagrać album "Je suis Reni - francuska przygoda Reni Jusis". - Jest to również projekt rodzinny, gdyż przy powstaniu tej płyty była moja mama i siostra, która udzielała mi korepetycji z języka francuskiego - przyznaje. - Odwiedzam bardzo często moją siostrę, która mieszka we Francji i mam bardzo dużo wspomnień z podróży - dodaje. 

źródło: KayaxTV/Youtube

Singiel "Lawenda" 

"Lawenda" to drugi, po "Vouage Vouage" utwór z nadchodzącego albumu "Je suis Reni". Muzykę do "Lawendy" skomponowali Michał Przytula i Reni Jusis, a tekst artystka stworzyła wspólnie z Barbarą Wrońską. Teledysk wyreżyserowała Olga Czyżykiewicz.


Posłuchaj
07:11 Jedynka/MJ Reni Jusis 22.06.2021.mp3 Reni Jusis o nowym albumie "Je suis Reni" (Muzyczna Jedynka)

 

- Jak pisałyśmy z Barbarą tę piosenkę, wspominałyśmy nasze wakacje we Francji. Doszłyśmy razem do wniosku, że wolimy wieś od miasta i chętnie byśmy na nią uciekły - mówi Reni Jusis. - Ja od półtora roku mam zamrożony bilet do Paryża i nadal go nie wykorzystałam, bo po prostu cieszę się Polską i myślę, że o tym jest ta piosenka. Przewartościowało się nasze życie - ocenia gość audycji. 

źródło: KayaxTV/Youtube

Liryczne wersje utworów 

Reni Jusis przyznaje, że płyta jest bardzo liryczna. - Pokazuje ona moją wrażliwość, którą wcześniej ukrywałam pod głośną elektroniką i mocnymi rytmami - stwierdza. - Na tej płycie używam prawie wyłącznie instrumentów akustycznych, gram na wibrafonie, klawesynie, na którym grałam na studiach, więc te akustyczne brzmienia były raz na jakiś czas - dodaje. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Gość: Reni Jusis 

Data emisji: 22.06.2021 r. 

Godzina emisji: 14.28

ans 

Czytaj także

"Warto wcisnąć ten gaz". Michał Szczygieł o debiutanckim albumie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 15:05
Już w ten piątek Michał Szczygieł wyda swój debiutancki album "Tak jak chcę". - Traktuję to trochę, jak kompilację, ponieważ zebrałem numery od 2017 roku. W ten sposób zamykam pewien etap - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Szczygieł. Co dokładnie usłyszymy na jego najnowszym krążku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reedycja albumu Urszula & Jumbo. "Dzięki nowej technologii brzmi dużo lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 15:50
Urszula, która niebawem będzie świętować 40-lecie pracy artystycznej wydaje reedycję swoich kultowych płyt. 4 czerwca 2021 do serwisów cyfrowych trafiła reedycja, czyli odświeżony piąty, studyjny album Urszula & Jumbo, wydany po raz pierwszy w Polsce w 1992 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Tur w labiryntach

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:22
Jeszcze rok temu Paweł Tur powiedziałby o sobie, że jest gitarzystą. - Ale wydaje mi się, że teraz tak mocno wokalnie się rozwijam, że stawiam na równi gitarę i śpiew - mówi w "Muzycznej Jedynce", w której zaprezentował swoją najnowszą piosenkę "Labirynty".
rozwiń zwiń