"Susza w tym roku jest mniej odczuwalna". Marek Sawicki o cenach żywności

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 09:07
- Mieliśmy zimny kwiecień i maj, wegetacja była wstrzymana - stąd biorą się wysokie ceny - powiedział w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.

Ostatnimi dniami nad Polskę nadciągnęła fala upałów. Słupki rtęci pokazywały w kraju nad Wisłą ponad 30 st. Celsjusza. Wysokie temperatury i brak deszczu wpływają na gospodarkę rolną. O cenach żywności w radiowej "Jedynce" mówił gość Grzegorza Jankowskiego.

Modzelewski 1200.jpg
Wzrosty cen po pandemii. Prof. Modzelewski: branże korzystają z nadzwyczajnego popytu

- Susza, która przez wiele lat dręczyła polskie rolnictwo, w tym roku jest mniej odczuwalna, choć są regiony, gdzie susza od wielu lat ma charakter strukturalny - powiedział Marek Sawicki. - Mieliśmy zimny kwiecień, maj, wegetacja była wstrzymana, stąd biorą się wysokie ceny - uzasadnił.

Polityk PSL stwierdził, że "bez dużych inwestycji w zakresie małej retencji i poprawy mikroklimatu warunków pogodowych poprawić się nie da".

Podczas rozmowy na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Sawicki przypomniał o inicjatywie Narodowego Holdingu Spożywczego.

- Te ceny obserwujemy na bazarach i w sklepach. Od 6 lat budowany jest Narodowy Holding Spożywczy, który miał stabilizować ceny i dawać rolnikom gwarancję godnej zapłaty - powiedział polityk. - Poza mówieniem o nim nie ma nic. Czas najwyższy wziąć się do pracy - dodał.

Czytaj także:

Gość Grzegorza Jankowskiego odniósł się do statystyk cen.

. .

- Ubiegły rok był rokiem zapaści cen w rolnictwie. Jeżeli dzisiaj porównuje się niewielki wzrost w stosunku do 2020 roku, to ten wzrost występuje, ale to nie jest średnia wieloletnia. Takich porównań nie robi się rok do roku, tylko do średniej przynajmniej z 5 lat - zaznaczył poseł PSL.


Posłuchaj
16:53 [STUDIA]S4_(PCM) 23 czerwiec 2021 08_15_07_for_media.mp3 Marek Sawicki: susza w tym roku jest mniej odczuwalna (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Marek Sawicki (poseł PSL)
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 8.15

bf

Czytaj także

"Nie jest potrzebny ani PO, ani polskiej polityce". Sawicki o ew. powrocie Tuska

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 08:25
- Donald Tusk to już historia. Nie ma co oglądać się za siebie, bo w polityce ważny jest pomysł na przyszłość - powiedział poseł PSL Marek Sawicki, pytany o pojawiające się w ostatnich dniach doniesienia o ewentualnym powrocie Donalda Tuska na polską scenę polityczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki: nie wróżę sukcesu w głosowaniu nad odwołaniem wicemarszałka Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:09
– Będę głosował "za", natomiast nie wróżę sukcesu temu głosowaniu – tak na antenie Programu 3 Polskiego Radia skomentował wniosek Koalicji Obywatelskiej o odwołanie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego poseł PSL Marek Sawicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horała: nasza koalicja już kilka zgrzytów przeżyła i rządzi dalej z korzyścią dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 08:20
- To niedobrze, że formacja pana wicepremiera Gowina nie głosowała razem z koalicją, ale to nie znaczy, że wystąpiła z koalicji, wicepremier nadal jest wicepremierem tego rządu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, odnosząc się do głosowania ws. poparcia kandydatury Lidii Staroń na RPO.
rozwiń zwiń