Dzień Ojca. "Współczesny tata codziennie spędza czas z dzieckiem"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 10:33
- Byciem ojcem to wielka odpowiedzialność i praca - mówią zgodnie młodzi tatusiowie. - Współczesny ojciec jest inny niż ojciec jedno czy dwa pokolenia temu - twierdzi z kolei psycholog Dorota Minta. Dla większości z nas tata jest też pierwszym autorytetem, nauczycielem i często przyjacielem. Dlaczego ojcostwo jest tak ważne?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Goami/shutterstock

pies terapia shutterstock 1200x660.jpg
Pies lekarzem człowieka. Ogólnopolski Dzień Dogoterapii
Posłuchaj
05:10 Jedynka/Sygnały dnia - 23.06.2021 Dzień Ojca Polscy ojcowie spędzają ze swoimi dziećmi średnio od trzech do ośmiu godzin dziennie, a z każdym rokiem jest coraz lepiej (Jedynka/Sygnały dnia)

- Dla mnie ojcostwo jest bardzo dużym wyzwaniem, odpowiedzialnością, ale też świetną zabawą, ponieważ można robić rzeczy, których normalnie nie wypada, a ludzie i tak nie popatrzą jak na dziwaka - twierdzi jeden ze słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia.

Kolejny dodaje, że jako ojciec jest bardziej zajęty, niż kiedy jeszcze nie miał dziecka, ale czuje się z tym bardzo szczęśliwy.

Więcej czasu dla dzieci

Polscy ojcowie spędzają ze swoimi dziećmi średnio od trzech do ośmiu godzin dziennie, a z każdym rokiem jest coraz lepiej.

- Ostatni okres, który był trudny ze względu na kryzys związany z pandemią, paradoksalnie pomógł w tym procesie. Pojawiły się potrzeby, których mężczyźni wcześniej sobie nie uświadamiali. Okazuje się, że zgodnie z przygotowanym przez nas raportem ponad 60 proc. ojców przyznaje, że zaczęło spędzać więcej czasu z dziećmi, a połowa z tej grupy, tj. 28 proc. deklaruje, że ich relacje z dziećmi poprawiły się - zauważa dr Dariusz Cupiał, twórca inicjatywy Tato.Net.

Wielu mężczyzn zmieniło również podejście do ojcostwa. Dziś tatusiowie starają się w większym stopniu uczestniczyć w życiu dziecka niż kiedyś. - To jest sytuacja, w której mężczyzna chce być obecny i chce walczyć o "tu i teraz" swojego ojcostwa. Urlop ojcowski staje się w tym pomocny, aby nie przespać, gdy dziecko przychodzi na świat, stawia pierwsze kroki w przedszkolu czy w szkole. To jest proces, który może cieszyć i budować - dodaje dr Dariusz Cupiał.

Jaki jest ojciec?

Kim zatem jest współczesny ojciec? Zdaniem psycholog Doroty Minty na pewno nie jest to już typ macho czy oschłego autorytetu.

- Współczesny ojciec jest inny niż ojciec jedno czy dwa pokolenia temu. To jest ojciec, który właśnie docenia, jak ważne jest dla niego bycie ojcem i jak istotne jest spędzanie czasu z dzieckiem w sposób twórczy i kreatywny. Współczesny ojciec jest zaangażowany, coraz częściej korzysta z urlopu tacierzyńskiego i nie jest ojcem tylko niedzielno-wakacyjnym, ale takim codziennym, czyli odrabia lekcje, zaprowadza do przedszkola, ale też wspina się czy gotuje kolację - uważa ekspert Jedynki.

Czytaj także:

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzili: Grzegorz Jankowski Karolina Rożej

Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 7.40

DS

Czytaj także

Kto jest najmniej zadowolony z pracy zdalnej?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 14:49
Pandemia sprawiła, że praca zdalna na stałe zagościła w naszym życiu. Wstępne wyniki jednego z badań pokazują jednak, że wielu pracowników jest zainteresowanych powrotem do pracy stacjonarnej albo przynajmniej przejściem na tryb hybrydowy. Czy w przypadku utrzymania home office może dojść do przekształcania biurowców w… apartamentowce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upały dają się we znaki lasom. "W weekend strażacy wyjechali 180 razy do pożarów"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 17:47
- Strażacy wyjeżdżają codziennie około 70-80 razy do pożarów lasów. Taka sytuacja trwa już od tygodnia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski. Tak duża liczba interwencji spowodowana jest tym, że w lasach jest bardzo sucho i nie zapowiada się, żeby miało się to zmienić w najbliższych dniach.
rozwiń zwiń