Główny Inspektor Sanitarny o wariancie Delta: ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 08:20
- Liczba zdecydowanie nie wzrasta znacząco, ale te przypadki się jednak pojawiają - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o zakażeniach wariantem Delta COVID-19 Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

- Oczywiście, że powinniśmy starać się zapobiegać fali zachorowań i zakażeniom. Chcę Państwa zapewnić, że GIS zapobiega rozprzestrzenianiu się tej mutacji, mamy informacje o wszystkich wynikach pozytywnych - powiedział o zagrożeniu płynącym z wariantu Delta COVID-19 gość audycji.

podróże koronawirus free 1200
Unijne certyfikaty covidowe podpisane. Mają ułatwić podróżowanie po Europie bez kwarantanny

Jak zaznaczył szef GIS, liczba przypadków wariantu Delta w Polsce "zdecydowanie nie wzrasta znacząco". - Ale te przypadki się jednak pojawiają. Jeśli popatrzymy na wywiady epidemiologiczne, to widać, że wśród tych osób są osoby, które podróżowały, ale w zdecydowanej większości są to osoby, które nigdzie nie podróżowały i nie miały kontaktu z osobami podróżującymi. To świadczy o tym, że ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie - stwierdził Saczka.


Posłuchaj
19:31 PR1_SD_2021_06_24-07-15-00_for_media.mp3 Krzysztof Saczka: wariant Delta już krąży w naszym społeczeństwie (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- Patrząc przez pryzmat aktualnego stanu pandemii, niewielkiej ilości zakażeń notowanej codziennie, wygląda na to, że ta mutacja w naszym społeczeństwie jakoś dramatycznie się nie rozprzestrzenia - zaznaczył.

Zasady bezpieczeństwa

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że zachowanie podstawowych zasad sanitarno-epidemiologicznych, czyli dezynfekcja, dystans, maseczka "jest już sporym ograniczeniem w zakresie transmisji wirusa". Ostrzegł, by nie lekceważyć tych zaleceń.

- Patrząc na to, co przeszliśmy w poprzednich falach zakażeń (...) w naszym społeczeństwie ważniejsze było kontestowanie uwarunkowań prawnych niż dbanie o zdrowie, życie, bezpieczeństwo swoje i najbliższych - powiedział Krzysztof Saczka. Jak dodał, "zasady nie uległy zmianie". - Dalej rekomendowałbym stosowanie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, bo tak naprawdę nie wiemy, kto w tych przestrzeniach zamkniętych się porusza, jeśli te skupiska są duże, narażamy się na duże ryzyko.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Krzysztof Saczka (Główny Inspektor Sanitarny)

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

Ponad 5,4 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 12:56
W Polsce wykonano dotąd 17 620 338 szczepień przeciw COVID-19 – podano w sobotę na rządowych stronach. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 5 410 599 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM: od czerwca to szczepionki będą czekać na pacjentów, a nie odwrotnie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 07:48
- Dostawy szczepionek w czerwcu są tak zaplanowane, że to szczepionki będą czekać na pacjentów, a nie pacjenci na szczepionki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń