Nowy sposób walki z bólem kręgosłupa

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 07:45
O Klinice Neurochirurgii we wrocławskim szpitalu przy Borowskiej było już głośno wiele razy. To właśnie jej kierownik Paweł Tabakow, neurochirurg, jest znany z przygotowywania i wykonywania operacji, które pozwoliły sparaliżowanemu pacjentowi odzyskać funkcje sensoryczne i motoryczne po całkowitym zerwaniu rdzenia kręgowego. Pomaga też wrócić do normalnego funkcjonowania pacjentom, którzy od lat cierpią na ogromne bóle kręgosłupa czy kończyn.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

pokolenie 1200
Białko SIRT 6. Czy to specyfik, który da nam długowieczność?

Lekarz wszczepia osobom z bólem kręgosłupa elektrody, które dają szansę na ulżenie bólu. - Będzie działać całodobowo i pokryje obszary bólowe rąk i nóg w takim stopniu, aby ten ból, odczuwany przed operacją jako rwący i piekący, nie dający funkcjonować pacjentowi, zmniejszył się przynajmniej o 50 procent albo więcej - wyjaśnia Paweł Tabakow. Lekarze nie zakładają, że cały ból ustąpi, ale są i takie przypadki.


Posłuchaj
02:48 Jedynka-24-06-2021-sygnały-dnia-bólkręgosłupa.mp3 Nowy sposób leczenia bólów kręgosłupa (Sygnały dnia/Jedynka)

 


shutterstock leki woda 1200.jpg
Superantybiotyki - degradery. Czym się różnią od klasycznych leków?

Eliza Rejewska, z firmy, która produkuje stymulatory rdzenia, tłumaczy, jak działa sprzęt. Stymulator wytwarza sygnały odczuwane jako mrowienie, które tłumią ból. Za pomocą pilota, podobnego do pilota telewizyjnego, pacjent może samodzielnie ustawić sobie poziom impulsów. - Jest więc taki komfort, że pacjent ma też coś do powiedzenia w tej terapii - mówi.

Sprzęt działa na baterie, które będą musiały być w przyszłości wymienione, mniej więcej co cztery lata. Paweł Tabakow zwraca uwagę, że w zależności od nasilenia bólu pacjent może pozostawić urządzenie w trybie pracy ciągłej albo okresowo je wyłączać w celu ograniczenia poboru prądu. Na razie w ten sposób ulżono 33 pacjentom, ale chętnych jest dużo więcej.

Po operacji wszczepienia stymulatora jest już pani Malwina, która ma 38 lat, a od 20 lat zmaga się z bólem kręgosłupa lędźwiowego i drętwieniem nogi. W jej odczuciu ból w okolicach kręgosłupa lędźwiowego praktycznie zniknął. - W życiu bym się nie spodziewała takiego efektu - przyznaje. Dopiero teraz wie, jak powinno wyglądać życie bez bólu.

Czytaj także:


***

Audycja: "Sygnały dnia"

Autor materiału: Martyna Czerwińska

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 7.45

ag

Czytaj także

Wysokie TSH, problemy z tarczycą, Hashimoto a szczepienie na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:00
- Jeśli pacjent ma wysokie TSH, problemy z tarczycą i podejrzenie choroby Hashimoto, to czy może się zaszczepić przeciwko COVID-19? - zastanawia się słuchaczka Programu 1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deep learning. Badania znamion skórnych przy pomocy sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:27
Polska doktorantka zaprojektowała wyjątkową aplikację. Zainstalowana na telefonie komórkowym może diagnozować znamiona skórne pod kątem zmian nowotworowych. Rozwiązanie opiera się na "deep learning", czyli uczeniu głębokim. - Wiedziałam, że chciałabym zrobić coś przydatnego społecznie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Mikołaczyk.
rozwiń zwiń