ORP Błyskawica pod honorowym patronatem córek państwa Raczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:07
W najbliższą niedzielę (27.06) o 13.00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przy burcie niszczyciela muzeum Polskiej Marynarki Wojennej ORP Błyskawica dojdzie do niezwykłej uroczystości. Po 85 latach od ceremonii chrztu okrętu, którego w 1936 roku dokonała Cecylia Raczyńska, żona ówczesnego ambasadora RP w Londynie Edwarda Raczyńskiego, do Polski przyjedzie jedna z dwóch żyjących od lat na emigracji córek państwa Raczyńskich, by po raz pierwszy w historii stanąć na pokładzie legendarnej jednostki i objąć okręt honorowym mecenatem.
Cecylia Raczyńska podczas chrztu ORP Błyskawica
Cecylia Raczyńska podczas chrztu ORP BłyskawicaFoto: Ze zbiorów MMW w Gdyni

Puck 1200.jpg
Puck - pierwszy polski port wojenny

27 czerwca na pokładzie okrętu dojdzie do wyjątkowej uroczystości - symbolicznego nawiązania do ceremonii chrztu morskiego i nadania okrętowi sławnego dzisiaj imienia. Ten historyczny chrzest i wodowanie odbyły się 1 października 1936 roku w stoczni Samuela White'a w Cowes. Córka Cecylii i Edwarda Raczyńskich Viridianna Rey odwiedzi pokład Błyskawicy - słynnego chrześniaka ich mamy. - W Święto Marynarki Wojennej panie Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey przyjmą rolę kontynuatorek tradycji oraz obejmą symboliczny patronat nad Błyskawicą - zapowiada Aleksander Gosk z Muzeum Marynarki Wojennej, które jest współorganizatorem wydarzenia.


Posłuchaj
04:43 Jedynka-26-06-2021-sygnały-dnia-Błyskawica.mp3 Uroczystość objęcia honorowym patronatem ORP Błyskawica przez córki państwa Raczyńskich (Sygnały dnia/Jedynka)

 


Wodowanie Błyskawicy. W tle Grom. Wodowanie Błyskawicy. W tle Grom.
Orzel_663.jpg
[INFOGRAFIKA] ORP "Orzeł" - krótka i barwna historia najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego

Wspomina, że Błyskawica była drugim po Gromie okrętem wybudowanym w tej stoczni. - Na ówczesne czasy to były bardzo nowoczesne jednostki - opowiada. Jego zdaniem, wybór Cecylii Raczyńskiej na matkę chrzestną był uhonorowaniem Edwarda Raczyńskiego, który był poważany w korpusie dyplomatycznym. Przyznaje, że uroczystość ma na celu zainteresowanie rodziny Raczyńskich Błyskawicą, ale również przypomnienie osoby Edwarda Raczyńskiego i roli, jaką odegrał w polskiej dyplomacji i polskiej polityce. 

17 września 1939 roku, kiedy ZSRR dokonał inwazji na Polskę, to właśnie Edward Raczyński napisał notę, w której wymienił wszystkie pakty i umowy, jakie Rosja sowiecka złamała. To również on, po odkryciu mogił polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1943 roku, pisze komunikat w imieniu polskiego rządu. Został też prezydentem na uchodźstwie. - Polska zawsze była mu bliska, ale do rodzinnego Rogalina nigdy za życia nie wrócił - podkreśla.

Renata Stubicka z Muzeum Marynarki Wojennej zapowiada, że uroczystości będzie towarzyszyło otwarcie wystawy, na której będą prezentowane zdjęcia Cecylii Raczyńskiej. - One do tej pory nigdy nie były prezentowane, gdyż pochodzą ze zbiorów córek - mówi. Wspomina, że kiedy rozmawiała z paniami i przedstawiła ideę ponownego chrztu Błyskawicy, obie panie były wzruszone. Ma nadzieję, że uroczystość będzie też swoistą lekcją historii. Odbędzie się z wojskowym ceremoniałem, defiladą, salwą i będzie dostępna dla wszystkich chętnych.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Autor materiału: Roman Czejarek

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 7.39

ag


Czytaj także

Polska 1. Tu poznasz historię emigracji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 13:30
- W czasach II RP Gdynia była centrum polskiego wychodźstwa. Chcemy opowiedzieć zarówno o tamtym fragmencie historii, jak i o ostatnich 200 latach - mówi Joanna Wojdyło z Muzeum Emigracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowe "Jedyne takie miejsce" na pokładzie legendy - ORP Błyskawica

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 12:15
Błyskawica to polski niszczyciel (według nazewnictwa okresu dwudziestolecia międzywojennego - kontrtorpedowiec), jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom. W sobotę radiowa Jedynka - w osobie Romana Czejarka - była świadkiem ostatniego, przed kilkuletnim remontem, podniesienia bandery na jednostce - okręcie muzeum.
rozwiń zwiń