Paweł Mucha: rolą MSZ jest tłumaczenie wszelkich wątpliwości partnerom izraelskim

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 09:29
- Jeśli chodzi o nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, to jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To ustawa, która nie jest ostatecznie sformułowana i nie jest ostatecznie przyjęta - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, doradca Prezydenta RP, odnosząc się do noty przekazanej przez Izrael.

- Pewne rzeczy dzieją się w toku prac parlamentarnych - powiedział Paweł Mucha, zaznaczając, że to pewien etap, "uwarunkowany potrzebą dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego".

Uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego stanowi m.in. że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W wydanym w czwartek wieczorem oświadczeniu ambasada Izraela w Polsce stwierdziła, że procedowana zmiana ustawy "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę", i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami".

- Jest rolą MSZ zwracanie uwagi czy tłumaczenie wszelkich wątpliwości partnerom izraelskim - podkreślił doradca prezydenta.

sejm free tt 1200.jpg
Sejm przegłosował nowelizację kpa. Ogromna zmiana w procesie reprywatyzacji

"Polityczne uwagi"

Jak ocenił Mucha, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński słusznie zwraca uwagę na pewien kontekst i formę wypowiedzi. - Oczywiście, że polski parlament jest absolutnie suwerenny w stanowieniu prawa w Polsce, to jest rzecz w ogóle nie dyskutowana, natomiast jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości czy uwagi, to my z perspektywy państwa polskiego możemy się do takich uwag odnosić - powiedział gość audycji.


Posłuchaj
20:28 PR1_SD_2021_06_25-08-15-00_for_media.mp3 Paweł Mucha: rolą MSZ jest tłumaczenie wszelkich wątpliwości partnerom izraelskim (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- Jeżeli chodzi o kontakty międzynarodowe, nie powinno być akceptacji dla takich komentarzy politycznych, stricte dotyczących innych państw, z perspektywy doraźnego interesu politycznego, tu stanowisko MSZ wyraźnie wybrzmiało - wyjaśnił Paweł Mucha.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

GośćPaweł Mucha (KPRP)

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

Paweł Soloch o NATO: agresywne działania Rosji spowodowały zmiany

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 20:42
- Agresywne działania Rosji spowodowały zmiany w NATO - mówił w Brukseli szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Paweł Soloch rozmawiał w kwaterze głównej o przygotowaniach do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca, i w którym weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polskie sądy przeciw wolności słowa". Śpiewak krytykuje wyrok, w którym został skazany

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 11:39
Aktywista Jan Śpiewak naruszył dobra osobiste b. wiceprezydenta stolicy Jacka Wojciechowicza w związku z sugestią, że ten został zwolniony ze stanowiska z powodu udziału w aferze reprywatyzacyjnej - uznał we wtorek sąd. Śpiewak musi wpłacić 10 tys. na cel społeczny oraz opublikować przeprosiny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oświadczenie Ambasady Izraela w Polsce ws. nowelizacji k.p.a. Kaleta: właściwym adresatem są Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 09:11
- Właściwym adresatem żądań Izraela są tylko i wyłącznie Niemcy - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodał, że uchwalona w czwartek ustawa zamyka czas zgłaszania roszczeń reprywatyzacyjnych, a postępowania, które nie zostały zakończone, umarza.
rozwiń zwiń