Chleba i wolności - mija 65 lat od Poznańskiego Czerwca

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 08:55
"Chleba i wolności" to jedno z najbardziej przejmujących, a zarazem najwięcej mówiących o istocie protestu, haseł. Pojawiło się m.in. na murach siedziby KW PZPR w Poznaniu i stanowiło swoisty drogowskaz dla strajkujących.
Poznańskie Krzyże
Poznańskie KrzyżeFoto: Robert Wozniak / Forum

Czytaj też:
forum-0514538597.jpg
Poznański Czerwiec'56 - największa masakra w historii PRL

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu robotnicy przerwali pracę w Zakładzie im. Stalina, a następnie włączyli syrenę fabryczną i wyszli na ulice miasta. Niósł ich gniew przeciwko niesprawiedliwości ekonomicznej oraz sprzeciw wobec komunizmu. Protest szybko rósł w siłę, przyłączali się przedstawiciele kolejnych fabryk oraz mieszkańcy Poznania.


Posłuchaj
04:18 PR1_AAC 2021_06_28-06-46-04.mp3 Mija 65 lat od krwawo stłumionego strajku w Poznaniu ("Sygnały dnia"/Jedynka)

 

Hołd dla ofiar

Ówczesna władza nie myślała o ustępstwach. Przeciwko protestującym wysłano najpierw milicję, UB i korpus KBW, w końcu jednak zdecydowano się wykorzystać wojsko. Oprócz żołnierzy, w Poznaniu pojawiły się czołgi, działa pancerne, armaty przeciwlotnicze czy transportery opancerzone. Zginęło 58 osób, a co najmniej 244 zostały ranne. Choć ofiary upamiętniano przez cały weekend, to główne obchody Poznańskiego Czerwca '56 rozpoczną się dziś.

Uroczystość odbędzie się o godzinie 19, pod tzw. Poznańskimi Krzyżami, czyli Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956. Monument odsłonięto w roku 1981, w 25. rocznicę zrywu. Tegoroczne obchody obejmują również składanie kwiatów w miejscach pamięci związanych z wydarzeniem: przy pamiątkowej tablicy w pobliżu bramy Fabryki Pojazdów Szynowych, na Skwerze im. Trzech Tramwajarek oraz pod tablicą przy gmachu Politechniki Poznańskiej, która upamiętnia poległych w zrywie studentów.

Fb/Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu

Czytaj też:
poznan 1956 wystawa pap 1200 .jpg
65. rocznica Poznańskiego Czerwca. Przedstawiciele władz uczczą pamięć ofiar

Pamięć musi trwać

Choć o ofiarach Czerwca '56 i samym zrywie, historia długo milczała, to za sprawą Solidarności pamięć przywrócono. Dziś pamięć ta jest pielęgnowana na wszystkich poziomach - zarówno lokalnym, jak i państwowym. Jednym z jej elementów jest wydana przez IPN książka "28 czerwca 1956 w Poznaniu. Pierwszy z polskich miesięcy wolności". Publikacja ukazała się w języku angielskim i niemieckim. - Chcemy tę historię opowiadać również poza granicami Polski, bo Poznań 1956 roku był ważnym elementem, z którego ćwierć wieku później rodziła się Solidarność - mówi prezes IPN, Jarosław Szarek.

Książka ta, zdaniem przedstawicieli poznańskiej delegatury IPN, jest realizacją haseł i apeli samych strajkujących. "To jest nasza rewolucja, powiedzcie o nas światu, walczymy o wolność" - apelowali wówczas do gości zgromadzonych na poznańskich targach protestujący. - Nie można było tego robić do roku 1989. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci powstało wiele innych prac w języku polskim i myślimy, że kolejna rocznica jest tym momentem, by dotrzeć również do odbiorcy zachodniego - przypomina dr Rafał Reczek, jeden z autorów publikacji oraz dyrektor IPN-u w Poznaniu.

Fb/Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Katarzyna Gójska i Karolina Rożej

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 6:46

mg

Czytaj także

Zmarł Roman Bulczyński. Był jednym z bohaterów Czerwca '56

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 23:47
Nie żyje uczestnik Czerwca '56, jeden z oskarżonych w tzw. procesie dziesięciu, Roman Bulczyński. O jego śmierci powiadomiło w poniedziałek Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.
rozwiń zwiń