Wiceminister finansów o repatriacji kapitału: chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 08:36
- Nawet gdyby co 10. Polak wrócił do kraju, patrząc na doświadczenie i umiejętności, byłoby to ogromne wsparcie dla gospodarki – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Jan Sarnowski, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT.

Resort Finansów przygotował program repatriacji kapitału. Ma on stanowić impuls zachęcający Polaków mieszkających za granicą do rozważenia powrotu do Polski. Najwięcej z nich przebywa aktualnie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Bardzo wielu jest również w Irlandii, Holandii i we Włoszech.

pmm 1200(2).jpg
Premier: celem Polskiego Ładu jest poprawa konkurencyjności polskich firm

- Polska ma bardzo duży potencjał powrotu rodaków, aktualnie poza Polską mieszka prawie 20 mln Polaków, nawet gdyby co 10. wrócił, mając na uwadze doświadczenie i umiejętności, byłoby to ogromne wsparcie dla gospodarki – powiedział Jan Sarnowski.


Posłuchaj
22:18 [STUDIA]S4_(PCM) 29 czerwiec 2021 07_15_00.mp3 Jan Sarnowski: chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- Nasz projekt został przygotowany dla 3 kategorii osób. Przede wszystkim dla pracowników, którzy wiele lat działali za granicą, zdobyli tam doświadczenie pracy w nowym środowisku, w obcych językach. Mogą oni poszukiwać nowych szans rozwoju zawodowego w Polsce - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia.

Jak wyjaśnił wiceminister, celem jest stworzenie korzystnych warunków powrotu do Polski. Dodał, że cenny byłby powrót właścicieli zagranicznych firm. - Zależy nam, by osoby, które rozwijały biznes za granicą, rozkręciły własne firmy, mali, średni przedsiębiorcy, jak i właściciele dużych przedsiębiorstw, rozważyli przeniesienie do Polski - powiedział.

Czytaj także:

Jan Sarnowski jako ostatnią ważną grupę docelową w programie zachęt do powrotu wymienił celebrytów. - Osoby, które są gwiazdami sportu, sztuki, filmu, którzy mogliby wzbogacić swoją obecnością sam kraj, naszą kulturę, podnieść atrakcyjność Polski jako miejsca zamieszkania - wyjaśnił wiceminister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Piotr Gociek

Gość: Jan Sarnowski (wiceminister finansów, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT)

Data emisji: 29.06.2021 

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Minister finansów: budżet Polski jest przygotowany na ewentualne kolejne fale pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 04:00
Polski budżet jest przygotowany na ewentualną trzecią i czwartą falę pandemii - informuje minister finansów Tadeusz Kościński. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano blisko 82 miliardy złotych deficytu. To pieniądze, które, jak mówił minister, mają być poduszką bezpieczeństwa na wypadek kolejnych fal zachorowań na COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki będzie wzrost polskiego PKB? Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 20:20
- Posłuży on do przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2022 r. Głównym jego elementem jest tzw. Aktualizacja Programu Konwergencji - poinformował PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. MF prognozuje, że tempo wzrostu PKB osiągnie 3,8 proc. w tym roku, a w kolejnych latach przyśpieszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dług publiczny. Znamy najnowsze wyliczenia resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:17
Państwowy dług publiczny na koniec I kwartału 2021 r. wyniósł 1,152 bln zł, co oznaczało wzrost o 40,85 mld zł w porównaniu z końcem 2020 r. – poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń