Gospodarka po kolejnej fali COVID-19. Semeniuk: mamy najniższe bezrobocie w UE, działa 2,5 mln przedsiębiorstw

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 08:04
- Przedsiębiorcy znaleźli swoje ścieżki w pandemii do tego, aby otwierać biznesy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Wiceminister w "Sygnałach dnia" pytana była o kondycję gospodarki po kolejnej fali koronawirusa.

- Stabilnie utrzymujemy się na pierwszym miejscu w rankingu najniższego bezrobocia w Europie - powiedziała Olga Semeniuk. Wskazała również, że Polska awansowała z 23. na 15. miejsce w rankingu ONZ najbardziej zrównoważonych gospodarek świata. - To oznacza, że potrafimy się rozwijać, ale również zachowywać cele i zrównoważenie w poszczególnych segmentach i gałęziach gospodarki. To bardzo dobra informacja dla Polski - podkreśliła.


CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutt warszawa 1200.jpg
Kraje środkowej Europy wyciągają UE z problemów wywołanych przez pandemię. Tak sądzi niemiecki "Handelsblatt"

Wiceminister poinformowała, że cały czas mamy ok. 2,5 mln aktywnych przedsiębiorstw. - Przed czasem pandemii było ich mniej więcej tyle samo, a nawet trochę mniej. To pokazuje, że przedsiębiorcy znaleźli swoje ścieżki w pandemii do tego, aby otwierać biznesy - oceniła.

Czwarta fala pandemii? "Nie można tego wykluczyć"

Gość Jedynki była też pytana o słowa ministra zdrowia, który przekazał, że istnieje możliwość, iż czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia. - Nie możemy wykluczać scenariusza, który dziś obserwujemy w Wielkie Brytanii czy Rosji. Przygotowujemy się do tego - zapewniła.


Posłuchaj
16:50 Jedynka/Sygnały Dnia - Semeniuk 30.06.2021.mp3 Gospodarka po kolejnej fali COVID-19. Semeniuk: mamy najniższe bezrobocie w UE, działa 2,5 mln przedsiębiorstw (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Jak mówiła, "musimy mieć rezerwę budżetu państwa, musimy mieć środki, które ewentualnie posłużą do pomocy przedsiębiorcom w lockdownie, który potencjalnie jest przed nami". - Będziemy robić wszystko, by obostrzenia i zamknięcia były na jak najmniejszą skalę - dodała. Podkreśliła, że mamy już 1,5 roku doświadczenia w walce z pandemią i jej skutkami. 

Nie wykluczyła, że może być taki wariant, w którym będziemy musieli wybrać: albo obligatoryjność szczepionki, albo uwolniona gospodarka.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Olga Semeniuk (wiceszefowa MRPiT)
Data emisji: 30.06.2021
Godzina emisji: 7.15

fc


Czytaj także

Horała: nasza koalicja już kilka zgrzytów przeżyła i rządzi dalej z korzyścią dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 08:20
- To niedobrze, że formacja pana wicepremiera Gowina nie głosowała razem z koalicją, ale to nie znaczy, że wystąpiła z koalicji, wicepremier nadal jest wicepremierem tego rządu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, odnosząc się do głosowania ws. poparcia kandydatury Lidii Staroń na RPO.
rozwiń zwiń