Dziecko i pies w rozgrzanym samochodzie. Jak reagować?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 14:24
W upalne, letnie dni temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i może być zabójcza. Policja apeluje o rozwagę, ponieważ zostawienie dzieci lub zwierząt w samochodzie może skończyć się tragicznie. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Zapylaiev Kostiantyn

1200_burza_pioruny_shuttertstock.jpg
Upalny wieczór, w nocy burze. IMGW ostrzega

- Już kilkuminutowe przebywanie w szczelnie zamkniętym samochodzie, gdzie temperatura rośnie bardzo szybko, może narazić nasze dziecko na utratę zdrowia, a nawet życia - przestrzega sierż. szt. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji. 

Organizm dziecka szybko się odwadnia, następuje utrata przytomności, może dość nawet do udaru cieplnego i śmierci. Gdy jesteśmy świadkiem takiej sytuacji, powinniśmy niezwłocznie reagować. - Będziemy działać w stanie wyższej konieczności, więc powinniśmy wybić szybę w tym samochodzie od innej strony, niż siedzi dziecko i bezpiecznie wydostać je z auta - tłumaczy Mariusz Kurczyk. 


Posłuchaj
05:05 Jedynka/Sd auto dzieci 30.06.2021.mp3 Dziecko i pies w rozgrzanym samochodzie. Jak reagować? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Nie zostawiaj zwierząt w aucie!

Z tego samego powodu, w nagrzanym aucie, nie należy zostawiać zwierząt, ponieważ nie są one w stanie poradzić sobie z upałem. - Ich organizm się przegrzewa i jeżeli dojdzie do takiego przegrzania i nie zostanie im udzielona pomoc, dochodzi do udaru cieplnego, który często kończy się śmiercią - przestrzega lek. weterynarii Ewa Bieniek, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. 

 

Czytaj również: 

Czego nie należy zostawiać w nagrzanym aucie?

Podczas upałów powinniśmy zwrócić uwagę na to, co i jak przewozimy. - Pozostawiona w nasłonecznionym samochodzie zwykła puszka z napojem, pod wpływem temperatury i gromadzącego się ciśnienia może eksplodować. Taka sytuacja może dotyczyć różnego rodzaju produktów typu dezodoranty, aerozole - zwraca uwagę Mariusz Kurczyk. 

Jedne z najważniejszych rzeczy, jakich nie powinniśmy zostawiać w aucie, są leki. - Warto pamięć, że w takich sytuacjach, jak wożenie w samochodzie popularnych leków przeciwbólowych, które w słońcu się nagrzewają, a nocy schładzają, nie nadają się do użytku - wyjaśnia Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Lekarskiej.  

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 30.06.2021 r. 

Godzina emisji: 7.43

ans 

Czytaj także

Wakacje od bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 05:00
Nareszcie lato! Nareszcie wakacje! Uczniowie mają za sobą wyjątkowy rok szkolny. Przez wiele tygodni uczyli się zdalnie spędzając większość czasu w domach. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli jednak oderwać się od obowiązków i wyjechać na zasłużone (w większym lub mniejszym stopniu) wakacje. Policja zadba, by nie były to wakacje od bezpieczeństwa na drodze.
rozwiń zwiń