Reparacje wojenne dla Polski. Mularczyk: skutki II wojny światowej ponosimy do dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 07:45
- Jesteśmy krajem gorzej rozwiniętym, mniej zasobnym i mniej zamożnym niż Niemcy, Francja, Holandia czy Belgia. Cały czas musimy gonić kraje Europy zachodniej, korzystać z funduszy pomocowych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Stosunku polsko-izraelskie po reakcji rządu w Jerozolimie na nowelizację k.p.a. nadal pozostają napięte.

0001-3537974603_20210628_165114_0000.png
"Dzika reprywatyzacja prowadzi do chaosu". Magierowski tłumaczy zmiany w k.p.a.

Gość Programu 1 odniósł się do publikacji byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, który napisał, że "prawica nie przyjmuje do wiadomości, że Niemcy stracili na naszą rzecz 20 proc. swojego przedwojennego terytorium".

- To skandaliczna wypowiedź, której celem jest szokowanie opinii publicznej - ocenił Arkadiusz Mularczyk. - To nie Polska była inicjatorem II wojny światowej, ale Niemcy. To w wyniku II wojny światowej Polska utraciła niemal 50 proc. terytorium - podkreślił. Dodał, że ziemie zachodnie, które zostały przyłączone do Polski nie zrekompensowały poniesionych strat utraconych na wschodzie ziem.

Czytaj także:

Powojenne straty odczuwalne do dziś

twitter polska izrael free 1200.jpg
Izraelski dziennik o nowelizacji k.p.a.: nowe prawo nie wynika z antysemityzmu

Poseł PiS zaznaczył, że "skutki II wojny światowej ponosimy do dzisiaj". - Jesteśmy krajem gorzej rozwiniętym, mniej zasobnym i mniej zamożnym niż Niemcy, Francja, Holandia czy Belgia. Cały czas musimy gonić kraje Europy zachodniej, korzystać z funduszy pomocowych - powiedział Mularczyk.

. .

Przypomniał, że Polska nie otrzymała reparacji, które były przewidziane w traktacie z Poczdamu, a które miały zostać przekazane za pośrednictwem ZSRR. - Przysługują nam nie tylko reparacje wynikające z faktu, że straty, zniszczenia wojenne, ludobójstwo, zbrodnie wojenne nigdy się nie przedawniają (...), ale również nie otrzymaliśmy roszczeń przewidzianych w traktacie z Poczdamu - tłumaczył.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
18:24 Jedynka/SD Mularczyk 1.07.2021.mp3 Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych wobec Polski (Sygnały dnia/Jedynka)

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Arkadiusz Mularczyk (PiS)
Data emisji: 01.07.2021
Godzina emisji: 07.15

st

Czytaj także

Mularczyk punktuje ambasadora Niemiec ws. reparacji: nie podjął pan żadnych rozmów o odszkodowaniach

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 15:20
Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przypomniał, że do dnia dzisiejszego państwo niemieckie wypłaciło niecałe 2 mld euro niektórym obywatelom Polski, w sytuacji, gdy całość odszkodowań niemieckich, jakie zostały wypłacone, to ok. 80 mld euro. Jak zauważył, nie ma drogi sądowej dla żyjących ofiar i do dziś żadna umowa polsko-niemiecka w tym zakresie nie została podpisana. Ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven odparł, że stanowisko prawne Niemiec jest znane i nie wydaje mu się, aby miało ono ulec zmianie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy, żeby w naszych relacjach powrócił wzajemny szacunek". Jabłoński o stosunkach polsko-izraelskich

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 07:46
- Nie możemy godzić się na sytuację, w której nie rozmawia się o treści ustawy, tylko bez żadnej próby merytorycznej rozmowy przechodzi się do ataków i oskarżeń o czyny niemoralne - ocenił w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, komentując reakcje izraelskich polityków na nowelizację ustawy o k.p.a.
rozwiń zwiń