Krok ku czystemu powietrzu. Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 11:45
1 lipca wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Deklaracje można złożyć w formie papierowej lub online w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: stefanphotozemun/shutterstock.com

Posłuchaj
03:56 Jedynka/Sygnały dnia - 5.07.2021 CEEB Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Właściciele i zarządcy obiektów, które posiadają źródło o mocy do 1 MW, na wysłanie dokumentu (dwa formularze deklaracji: jeden dotyczy budynków mieszkalnych, drugi budynków niemieszkalnych) mają 12 miesięcy - w przypadku budynków już istniejących - lub 14 dni - w przypadku obiektów nowo powstałych.

 komin dym smog 1200.jpg

W ciągu ostatnich lat liczba "kopciuchów" w Polsce spadła o kilkaset tysięcy. Najnowszy raport

W deklaracji należy wpisać podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw eksploatowanych w obrębie nieruchomości oraz o ich przeznaczeniu.

Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie właściwym dla lokalizacji budynku albo listownie. Odpowiedni druk można znaleźć w urzędzie miasta czy też gminy, dostępny jest także na stronie zone.gunb.gov.pl w zakładce "Do pobrania". Deklarację w wersji papierowej do systemu wprowadzi urzędnik z odpowiednimi uprawnieniami. Aby złożyć deklarację w formie elektronicznej, należy mieć profil zaufany albo e-dowód.

- Dzięki szczegółowym danym o budynkach będziemy dużo więcej wiedzieć o sytuacji, jaką mamy w mieszkalnictwie. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) będzie także stanowić bardzo ważne i wspierające narzędzie dla organów zarówno administracji centralnej, jak i tej samorządowej na potrzeby realizacji polityki i programów walki z niską emisją - powiedziała w Programie 1 Dorota Cabańska, p.o. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Według Emila Nagalewskiego z Polskiego Alarmu Smogowego dzięki ewidencji będzie możliwa skuteczna kontrola uchwały antysmogowej. - Przypomnę, że za pół roku korzystanie z najstarszych pieców i kotłów węglowych będzie nielegalne. Liczymy też, że dzięki tej bazie przyspieszy realizacja programu "Czyste powietrze", że więcej osób się zmobilizuje do tego, żeby swoje źródło ciepła zamienić na nowoczesne ekologiczne - dodał.

Za niezłożenie deklaracji grozi grzywna nawet 5 tys. zł. 


Czytaj także:


Krok ku czystemu powietrzu

Uruchamiając Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka podkreśliła, że z problemem smogu w Polsce zmagamy się od kilkudziesięciu lat, a zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju jest spowodowane głównie tzw. niską emisją z ogrzewania gospodarstw domowych. Zwróciła uwagę, że miliony budynków jednorodzinnych mają przestarzałe i mało sprawne kotły na węgiel i drewno, tzw. kopciuchy, emitujące znaczne ilości zanieczyszczeń. Ponad 70 proc. domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji cieplnej lub jest bardzo słabo ocieplona.

"Bardzo zależy nam na tym, by stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza. I temu ma właśnie służyć Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków [...]. Dostarczamy obywatelom i gminom proste, intuicyjne narzędzie, które może wpłynąć na poprawę jakości powietrza, walkę z ubóstwem energetycznym i poprawę efektywności energetycznej budynków" - powiedziała Kornecka.

Pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza Bartłomiej Orzeł zwrócił uwagę, że obecnie mamy wiedzę na temat tego, jakie samochody jeżdżą po naszych ulicach w ramach CEPiK-u, i taką samą wiedzę powinniśmy mieć na temat źródeł ogrzewania. Przyznał, że toczą się prace nad wprowadzeniem ogólnopolskiego zakazu używania kopciuchów. Dodał, że rząd chce dążyć do tego, aby w Polsce używane były tylko kotły 5. klasy spełniające wymagania ekoprojektu. 

***

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest elementem kompleksowego rozwiązania wspierającego walkę ze smogiem, czyli Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji ZONE, nad którym trwają od kilku miesięcy prace w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzą: Karolina Rożej Katarzyna Gójska

Autorka materiału: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 5.07.2021

Godzina emisji: 6.45

Jedynka/PAP/kk

Zobacz więcej na temat: smog ekologia powietrze

Czytaj także

Nowy nabór w programie "Stop smog". Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 10:20
- Ze wstępnych rozmów wynika, że ok. 30 samorządów jest zainteresowanych złożeniem wniosków w ramach drugiego rozdania - przekazał wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dotąd w programie znalazło się siedem gmin, a przekazane wsparcie wyniosło ok. 37 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Czyste powietrze" skusił już 80 proc. gmin. Rządowe zachęty zadziałały

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 09:05
Do końca marca ok. 850 gmin zadeklarowało chęć współpracy w programie "Czyste powietrze" – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Oznacza to, że w programie uczestniczyć będzie 80 proc. samorządów. Z końcem marca minął termin przyjmowania deklaracji od gmin, które wraz z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska będą realizować program antysmogowy.
rozwiń zwiń