Nieodpowiedzialne zachowanie motorowodniaków. "Podpływają blisko plaży"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 12:13
Dla jednych skutery wodne są bardzo dobrą zabawą, natomiast dla innych śmiertelnym zagrożeniem. - Jeżeli ktoś nie potrafi manewrować skuterem, to przy prędkości 100 km/h nie zobaczy człowieka w wodzie i wpadnie na niego. To najczęściej kończy się śmiercią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Dziubich, prezes Sopockiego WOPR. Dlaczego część motorowodniaków nie przestrzega przepisów?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: NataliaVo/shutterstock

ratownik wodny woda wopr Shutterstock 1200 .jpg
Bezpieczne spędzanie czasu nad wodą
Posłuchaj
03:59 Jedynka/Sygnały dnia - 5.07.2021 - skutery wodne Prezes Sopockiego WOPR przyznaje, że dość niebezpiecznie robi się, kiedy motorowodniak zaczyna popisywać się i podpływa zbyt blisko plaży (Jedynka/Sygnały dnia)

Sopoccy ratownicy ostrzegają przed skuterami wodnymi i apelują do samych motorowodniaków, aby zachowywali bezpieczny odstęp od ludzi. Do niepokojących sytuacji dochodzi najczęściej w weekendy.

- Skutery wodne osiągają bardzo dużą prędkość i 100 km/h nie jest niczym niezwykłym dla tego typu sprzętów. Dodatkowo one nie mają hamulców, więc to nie jest tak, że odpuścimy gaz i ten skuter zatrzyma się po dwóch czy trzech metrach - twierdzi Marek Dziubich.

Prezes Sopockiego WOPR przyznaje, że dość niebezpiecznie robi się, kiedy motorowodniak zaczyna popisywać się i podpływa zbyt blisko plaży. - Przepisy mówią, że te niecałe dwieście metrów od plaży znajduje się strefa, gdzie nie można przypływać do brzegu, ale niestety ludzie nie znają tych przepisów albo może nie chcą ich znać… Podpływają więc i pływają między ludźmi, co już jest niebezpieczne - dodaje.

Nie wszyscy motorowodniacy są nieodpowiedzialni

Pan Maciej z wypożyczalni skuterów wodnych w Gdańsku nie ukrywa, że to przez zachowanie nieodpowiedzialnych miłośników sportów wodnych prezydent Sopotu zablokował dostęp tego typu sprzętu do tej miejscowości. - Towarzystwo, które "rozbija się" skuterami po plaży robi nieprzyjemne wrażenie i opinię o całej braci motorowodnej, która stara się jednak przestrzegać pewnych zasad i przede wszystkim kultury wodnej - wyjaśnia.

- Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest dystans od kąpiących się ludzi. Minimalna odległość od brzegu wynosi około dwustu metrów. Ważne jest też niepopisywanie się przed towarzystwem na plaży, ponieważ to stwarza dość duże niebezpieczeństwo (…). Poza tym prawo wymaga posiadania uprawnień motorowodnych sternika motorowodnego - słyszymy.

Czego należy unikać?

- Każdy chce się pokazać i zaszpanować. Kupują sobie skutery, dochodzi do tego brawura i może wydarzyć się tragedia - mówi wprost jeden z sopockich plażowiczów, który mieszkał na Wyspach Kanaryjskich i prowadził tam wypożyczalnię skuterów.

Kiedy według niego robi się niebezpiecznie? - Przeważnie, jak dwie osoby są na skuterze wodnym, to ta druga osoba może bardzo ucierpieć. Pierwsza, która prowadzi, wie jak skręcić, natomiast druga nie jest przygotowana na ten skręt i bardzo szybko może mieć połamany kręgosłup. Trzeba też uważać na nurków i nie zbliżać się do pływających - tłumaczy nasz rozmówca.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Piotr Puchalski

Data emisji: 5.07.2021

Godzina emisji: 7.47

DS

Czytaj także

Rusza program "Dobry start". Wnioski o wyprawkę szkolną tylko elektronicznie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 12:13
1 lipca ruszył nabór wniosków o świadczenia na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Można ubiegać się o nie do 30 listopada. - Wniosek koniecznie trzeba złożyć elektronicznie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W jaki sposób możemy to zrobić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Profilaktyka 40 plus". Pakiet bezpłatnych badań bez skierowania od lekarza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 13:18
Od 1 lipca 2021 r., osoby powyżej 40. roku życia będą mogły skorzystać z badań profilaktycznych bez skierowania od lekarza. Program "Profilaktyka 40 plus" jest jednym z projektów zapisanych w Polskim Ładzie. 
rozwiń zwiń