"W czwartek wrócimy do rozmów". Artur Soboń o negocjacjach ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 08:08
- Rozmowy nie są łatwe, bo strona czeska zaproponowała trudny do zaakceptowania projekt umowy międzyrządowej. W czwartek wrócimy do tych rozmów - powiedział w "Sygnałach Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

Trwa spór prawny przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej między Polską a Czechami. Podmiotem jest działanie kopalni Turów. O trwających negocjacjach z naszymi południowymi sąsiadami opowiedział w "Sygnałach Dnia" Artur Soboń.

- Kopalnia pracuje normalnie. Tutaj się nic nie wydarzy, takiego, co by mogłoby w jakikolwiek sposób wpływać na bezpieczeństwo energetyczne, miejsca pracy i kwestie społeczne - zapewnił na antenie radiowej "Jedynki" wiceminister aktywów państwowych.

Artur Soboń 1200.jpg
"Najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie z Czechami". Artur Soboń o sprawie kopalni Turów

Gość Piotra Gocka powiedział, że Polska złożyła trzy wnioski do TSUE.

- Są to: wniosek dotyczący naszej odpowiedzi na złożoną propozycję kar; wniosek o uchylenie tego postanowienia, który naszym zdaniem, ma wymiar, nie zabezpieczający, tylko rozstrzygający i wreszcie to uchylenie postanowienia powinno być, naszym zdaniem, rozpatrywane wcześniej - przyznał Artur Soboń.


Posłuchaj
09:40 Jedynka/SD Soboń 6.07.2021.mp3 "W czwartek wrócimy do rozmów". Artur Soboń o negocjacjach ws. kopalni Turów (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zdaniem gościa "Sygnałów Dnia" wnioskami skierowanymi przez Polskę, TSUE zajmie się w lipcu.

Czytaj także:

Zdaniem wiceministra aktywów państwowych najlepszym sposobem na zakończenie sporu jest "wykonanie porozumienia z 24 maja"

- To jest porozumienie, w którym zakreśliliśmy bloki tematyczne, które powinny być w umowie międzyrządowej - poinformował.

Artur Soboń zaznaczył, że "podpisanie takiej umowy oznaczałoby wycofanie skargi głównej i zamknięcie tej sprawy w polubowny sposób".

- Rozmowy nie są łatwe, bo strona czeska zaproponowała trudny do zaakceptowania projekt umowy międzyrządowej. W czwartek wrócimy do tych rozmów - poinformował wiceminister aktywów państwowych.

. .
***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącaPiotr Gociek

Gość: Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych)

Data emisji: 06.07.2021

Godzina emisji: 7.15

bf

Czytaj także

"Ważą się losy kluczowej jednostki wytwórczej". Jakub Wiech o sprawie Turowa

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 20:39
-  Jest to temat, który jest szalenie ważny dla naszego kraju. Jest szalenie ważny nie tylko z przyczyn politycznych, ale też gospodarczych, gdyż ważą się tu losy kluczowej jednostki wytwórczej, jednostki generacyjnej, jeśli chodzi o region południowo-zachodniej Polski, która ma niebagatelny wpływ na cały polski system elektroenergetyczny - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, komentując spór Polski i Czech w sprawie kopalni w Turowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa kopalni Turów. Marcin Przydacz: liczę na porozumienie, ale diabeł tkwi w szczegółach

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 09:44
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz ma nadzieję, że kolejne tury negocjacji z Czechami przybliżą do porozumienia w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w Bogatyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soboń: rozmowy ws. Turowa nie są łatwe, Czesi wracają do kwestii, które nie były wcześniej podnoszone

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 08:11
- Strona czeska zdaje sobie sprawę z tego, że ma przewagę w negocjacjach. Wraca do takich kwestii, które wcześniej nie były podnoszone - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. 
rozwiń zwiń