"Kierunek jest słuszny". Anna Maria Żukowska o pomyśle ustawy antysitwowej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 09:15
- Klub Lewicy podejmie decyzję, kiedy projekt trafi do Sejmu. Kierunek jest słuszny, ale jeśli to propozycja, której już na samym początku "wybito zęby", to znaczy powpisywano tam tyle wyjątków, że w zasadzie każdy się może na nie załapać, bo jest to totalnie uznaniowe, to nie sądzę, żeby ona po prostu była skuteczna - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska z Lewicy, pytana o pomysł tzw. ustawy antysitwowej.
Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka SLD
Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka SLDFoto: PR

YouTube/Polskie Radio

Prawo i Sprawiedliwość, podczas weekendowego kongresu partii, przyjęło uchwałę dotyczącą zakazu zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa bliskich polityków PiS. Jak informuje PiS, ma być to pierwszy krok, następnym zaś ma być uchwalenie "ustawy antysitwowej", która podobne zakazy nałoży na polityków i rodziny polityków wszystkich ugrupowań. Ustawa ta jest pokłosiem współpracy programowej PiS-u z Kukiz'15. Paweł Kukiz zadeklarował, że jest gotów wesprzeć PiS w części głosowań pod warunkiem uchwalenia proponowanych przez niego ustaw. W "Sygnałach dnia" pytana o to była Anna Maria Żukowska.

1200, PiS-Kukiz'15, PAP.jpg
Mateusz Wyrwich o porozumieniu PiS-Kukiz'15: ustawa antykorupcyjna powinna być jak najszybciej zrealizowana
Posłuchaj
18:06 S4_PCM_PR1_mp3 2021_07_06-08-14-58_for_media.mp3 Anna Maria Żukowska: pomysł ustawy antysitwowej to słuszny kierunek ("Sygnały dnia" / Jedynka)

Co z ustawą antysitwową?

Poseł Lewicy podkreśliła, że kierunek tzw. ustawy antysitwowej wydaje jej się słuszny, jednak - wyjaśniła - jak w przypadku wszystkich ustaw w Sejmie, klub Lewicy podejmie decyzję o jej poparciu lub odrzuceniu, ewentualnie o próbie poprawy, kiedy projekt ustawy trafi pod obrady.

- Jeśli to jest taka propozycja, której już na samym początku "wybito zęby", to znaczy powpisywano tam tyle wyjątków, że w zasadzie każdy się może na nie załapać, bo jest to totalnie uznaniowe, to nie sądzę, żeby ona po prostu była skuteczna - mówiła Anna Maria Żukowska.

Pytana dalej o ustawę antykorupcyjną, która też jest propozycją Pawła Kukiza, poseł Lewicy stwierdziła, że należy spodziewać się ze strony klubu poprawek, jednak Lewica wyrażała w tej sprawie poparcie. - Byliśmy za tym, żeby do prac w komisji tę ustawę skierować, bo chcemy nad nią pracować i ewentualnie wnosić do niej poprawki, po to, żeby ją ulepszyć - dodała.

Czytaj również:

Pomysł dnia referendalnego

Komentując kolejny pomysł Pawła Kukiza, który próbował on zaszczepić w PSL-u, a teraz próbuje przekonać do niego PiS, czyli tzw. dzień referendalny, Anna Maria Żukowska stwierdziła, że Polacy niechętnie biorą udział w referendach.

- Do tej pory udało się w Polsce tylko jedno referendum, referendum akcesyjne, zorganizowane przez moją partię, Sojusz Lewicy Demokratycznej, przed wstąpieniem do Unii Europejskiej. Polska generalnie nie wydaje się takim krajem, w którym te referenda mogłyby skutecznie wpływać na rzeczywistość - mówiła.

Wyjaśniła, że chodzi przede wszystkim o konstrukcję referendum wynikającą z konstytucji, której zapisy pozwalają ustawodawcy "dowolnie sobie zmienić to, jak będzie potem to wdrażał". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Piotr Gociek
Gość: Anna Maria Żukowska (Lewica)
Data emisji: 06.07.2021
Godzina emisji: 08.15

jmo

Czytaj także

PiS liderem, Polska 2050 przed PO. Sprawdź nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 16:27
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, czyli 9 maja, wygrałaby je Zjednoczona Prawica z poparciem 34 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kompleksowy program". Michał Moskal o propozycjach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 19:05
- Tak kompleksowego programu dla młodych, który dotyczy zarówno kwestii fiskalnych, odpowiadających na potrzeby mieszkaniowe, zdrowotne, socjalno-bytowe czy rzeczy związane z cyfryzacją, jeszcze chyba nigdy nie zaprezentowała żadna partia polityczna - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Moskal, szef Forum Młodych PiS.
rozwiń zwiń