Przewóz rowerów w autobusach. Kiedy można i czy kierowca zawsze ma rację?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:36
W pojazdach komunikacji miejskiej można przewozić rower. Pamiętać należy, że jego przewóz to przywilej, który powinien być wykorzystywany w wyjątkowych okolicznościach, takich jak awaria jednośladu czy załamanie pogody.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

shutterstock_1664883739.jpg
Czystość w komunikacji miejskiej

Czy kierowca może wyprosić z autobusu?

Przewożąc rower, należy uważać, aby nie utrudniać innym wsiadania i wysiadania z pojazdu. Najlepiej robić to poza godzinami szczytu, gdy w komunikacji miejskiej nie ma tłoku. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom (również rowerzystom) obsługa pojazdu, nadzór ruchu czy kontrolerzy biletów mogą wydawać stosowne wskazówki, którym pasażerowie powinni się podporządkować.

- Może zdarzyć się sytuacja, że kierowca autobusu czy tramwaju nie wyrazi zgody na przewóz, oceniając sytuację jako taką, która może stwarzać pewnego rodzaju niebezpieczeństwo dla innych współpasażerów, bądź też może zakłócać prawidłowe wykonywanie przewozów - mówi Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.


Posłuchaj
04:53 Jedynka/Sd rowery w autobusach 8.07.2021.mp3 Przewóz rowerów w autobusach. Kiedy można i czy kierowca zawsze ma rację? (Sygnały dnia/Jedynka)

 


Jeśli istnieje ryzyko, że podróż z rowerem może być dla kogoś uciążliwa - należy wysiąść i wybrać inny pojazd. - W autobusach i tramwajach rower można przewozić w miejscu przeznaczonym dla wózków dziecięcych lub wózków inwalidzkich z zastrzeżeniem, że jeżeli pojawi się osoba, która chce skorzystać z takiego miejsca (rodzic z dzieckiem bądź osoba niepełnosprawna) to rowerzysta powinien to miejsce opuścić i wysiąść z pojazdu - podkreśla Tomasz Kunert. 

Brak jednoznacznych przepisów  

Jak podkreśla Hubert Urbański z Fundacji Fenomen, brakuje jednoznacznych przepisów dotyczących przewozu rowerów środkami transportu zbiorowego. - Moim zdaniem, gdyby w ustawie było jasno zapisane, jak wygląda odpowiedzialność za przewożenie roweru w autobusie lub w tramwaju, bo by uprościło sprawę - uważa. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 8.07.2021 r. 

Godzina emisji: 7.43

ans 

Czytaj także

Policjanci zlikwidowali dziuplę z kradzionymi rowerami

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 06:20
Białostoccy policjanci zatrzymali 41-latka podejrzanego o paserstwo. Mężczyzna kupował kradzione rowery, które później sprzedawał w serwisach aukcyjnych. Usłyszał już zarzuty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obowiązkowe i dodatkowe wyposażenie roweru - o czym pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 05:00
Moda na rowery przeżywa w tym roku prawdziwy boom – zarówno nowe jak i używane rozchodzą się jak świeże bułeczki. Zazwyczaj kupujemy je w wersji podstawowej – rama, koła, łańcuch i kierownica. Warto wyposażyć się jednak w dodatki, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo i poprawią komfort jazdy.
rozwiń zwiń