Krzysztof Szczerski: Trójmorze postrzegane jest jako motor przyszłego rozwoju gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 07:45
- Inicjatywa Trójmorza jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw politycznych na świecie. Celem jest budowa infrastruktury, aby uczynić z tego regionu centrum innowacji w Europie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

prezydent na forum Trójmorza tt free twietter 1200.jpg
Prezydent: inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra

W stolicy Bułgarii, Sofii, dziś drugi dzień spotkania przywódców krajów Europy Środkowej w ramach szczytu Trójmorza. Polskę na szczycie reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Politycy rozmawiają o odbudowie gospodarki po pandemii, walce z globalnym ociepleniem i innych wyzwaniach, które stoją przed naszym regionem.

Posłuchaj
20:46 PR1 (mp3) 9 lipiec 2021 07_15_07_for_media.mp3 Krzysztof Szczerski: inicjatywa Trójmorza postrzegana jest jako motor przyszłego rozwoju gospodarczego (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego "inicjatywa Trójmorza jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw politycznych na świecie". - To poważna inicjatywa - w jej skład wchodzi 12 państw, jest strategiczne partnerstwo z USA i Niemcami. Trójmorze jest postrzegane jako motor przyszłego rozwoju gospodarczego i atrakcyjne miejsce dla inwestycji. Celem jest budowa infrastruktury, aby uczynić z tego regionu centrum innowacji w Europie - przyznał prezydencki minister.

Gość Polskiego Radia zauważył, że "na początku Trójmorze było wyszydzane ze strony obecnej opozycji" i jego zdaniem politycy ci "powinni za to przeprosić". - Wyprzedziliśmy model rozwojowy Europy po pandemii - elementem rozwoju są inwestycje publiczne w duże projekty infrastrukturalne jak CPK, przekop Mierzei Wiślanej, Via Carpatia i łączenie pieniędzy publicznych z prywatnymi - mówił.

- Andrzej Duda spotkał się z delegacją kilkunastu kongresmenów i jasno podkreślono z obu stron, że Polska jest dla USA najważniejszym sojusznikiem w tej części świata - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Krzysztof Szczerski (Sekretarz Stanu, Szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Prezydencie RP)
Data emisji: 9.07.2021
Godzina emisji: 7.15

dn

Czytaj także

Prof. Szczerski: mamy jasny sygnał amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 07:49
- Wschodnia flanka NATO przeżywa dużą presję ze strony agresywnych działań rosyjskich. Basen Morza Czarnego, tak jak basen Morza Bałtyckiego, stał się miejscem politycznego napięcia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Szczerski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
rozwiń zwiń