Akcja z udziałem Polskiego Radia. Gajadhur: kontrolujemy autokary wożące dzieci, reagujemy na prośby rodziców

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 09:28
- W sobotę odbędzie się akcja organizowana razem z Polskim Radiem na punkcie kontrolnym na A4 w okolicach Gliwic. Będzie tam także kącik edukacyjny, atrakcje dla dzieci oczekujących na przeprowadzenie kontroli przewożących je autokarów - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Alvin Gajadhur
Alvin Gajadhur Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

policja free 1200.jpg
Wypadek pod Stalową Wolą: osierocone dzieci z rentą specjalną. Premier zapowiada surowe kary dla pijanych kierowców

W sobotę  10 lipca w okolicach Gliwic na A4 odbędzie się akcja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i Polskiego Radia, która ma służyć poprawie bezpieczeństwa, połączona ze sprawdzaniem autokarów, będzie można także sprawdzić swój samochód, na przykład przed dłuższym wyjazdem.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur powiedział, że autokary wożące dzieci na letni i zimowy wypoczynek są w coraz lepszym stanie technicznym. - Zatrzymujemy co prawda 4-5 procent dowodów rejestracyjnych, ale to dużo mniej niż w przypadku autokarów dowożących dzieci do szkół - zaznaczył.

Gość Jedynki wyjaśnił, że inspektorzy codziennie sprawdzają autobusy, czy to na szlakach komunikacyjnych, czy przed wyjazdem, sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, to czy, są wypoczęci. Rodzice i dyrektorzy szkół mogą zgłosić się do inspektoratu o przeprowadzenie takiej kontroli. Alvin Gajadhur mówił, że ITD reaguje na takie prośby i najlepiej zgłosić je z pewnym wyprzedzeniem.

Posłuchaj
20:00 [STUDIA]S4_(PCM) 9 Čţëü 2021 08_15_09.mp3 Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego o bezpieczeństwie na drogach (Jedynka/Sygnały dnia)

Bezpieczeństwo na drogach

Główny Inspektor Transportu Drogowego przypomniał, że premier zapowiedział zaostrzenie przepisów w zakresie karania nietrzeźwych kierowców. Pytany o wypadek w Stalowej Woli dodał, że ITD często zatrzymuje nietrzeźwych kierowców ciężarówek.

» ZOBACZ TAKŻE: INFORMACJE O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

- Sytuacja poprawia się, jednak w dalszym ciągu zajmujemy czwarte miejsce od końca w Europie, jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa na drogach - podkreślił.

Alvin Gajadhur dodał, że ITD razem z resortem infrastruktury przygotowała projekt ustawy fotoradarowej. Czeka on na zgłoszenie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Nowe prawo ma zwiększyć odpowiedzialność kierowców w przypadku, jeśli nie będzie można ustalić sprawcy wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar.

Mówił także, że od lokalnych społeczności do inspektoratu wpływa bardzo wiele wniosków o ustawienie fotoradarów.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego
Data emisji: 9.07.2021
Godzina emisji: 8.15

Jedynka/IAR/in./

Czytaj także

Czy kurs doszkalający to wstyd dla wieloletniego kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 05:00
„Człowiek uczy się całe życie” – prawda ta nie omija umiejętności wykorzystywanych w ruchu ulicznym. Zmieniające się przepisy oraz coraz to nowsze systemy samochodowe sprawiają, że nie możemy zatrzymać się jedynie na ukończonym kursie prawa jazdy. Dlaczego warto zainwestować w dodatkowe szkolenie? Dlatego, że może uratować Ci to życie!
rozwiń zwiń