Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Puda: chcemy zapobiec odpływowi młodych ze wsi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:56
Jak powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych jest ""pakietem systemowych zmian przywracających pełną godność ekonomiczną i społeczną naszego rolnika".

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wsparcie rodzinnych gospodarstw rolnych. Stosowne rozwiązania mają się znaleźć w ustawie, która jest elementem pakietu Polski Ład.

Jednym z jej celów jest "zapobieganie odpływowi młodych ludzi", zachęcenia do zakładania na wsi rodzin. - Zawiera wiele nowatorskich i nieznanych dotąd polskiemu rolnictwu i ustawodawstwu mechanizmów stabilizacji rynkowej - stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Posłuchaj
21:26 Puda 7.15.mp3 Minister rolnictwa i rozwoju wsi: chcemy zapobiec odpływowi młodych z terenów wiejskich (Jedynka/Sygnały dnia)

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
kaczynski 1200 (2).jpg
Jarosław Kaczyński: promocja Polskiego Ładu powinna dotrzeć do każdej gminy

"Zmiany przywracające godność ekonomiczną"

Grzegorz Puda zaznaczył, że w Polsce średnia powierzchnia gospodarstw rolnych wynosi 11 ha. - Chcemy zabezpieczyć wszystkich tych, którzy mają małe i średnie gospodarstwa, a jeśli chodzi o konsumentów, zapewnić bezpieczne funkcjonowanie (...) na rynku żywnościowym - stwierdził.

Nowe przepisy, jak przekonywał szef MRiRW, mają być "pakietem systemowych zmian przywracających pełną godność ekonomiczną i społeczną naszego rolnika". Jak zaznaczył, jednym z celów rządu jest to, by środki kierowane na rolnictwo trafiały do rolników, a te, które poprawią infrastrukturę terenów wiejskich - z innych programów. 

Czytaj także:

"Korzyści podatkowe dla rolników"

Grzegorz Puda zapowiedział w ramach ustawy zmiany w takich sferach oferowały "korzyści podatkowe dla wszystkich, którzy będą funkcjonować na wsi", a także m.in. "zapisy dotyczące zmian w dziedziczeniu" (np. realizację postulatu, by rolnicy, którzy przechodzą na emeryturę "nie byli zobowiązani do przekazywania swojego gospodarstwa").

Ponadto, program dla rodzinnych gospodarstw rolnych ma wprowadzić zmiany dot. ubezpieczeń i "rozwiązań klęskowych".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Grzegorz Puda (minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 12.07.2021

Godzina emisji: 7.15

ms, IAR

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń