Paweł Mucha: ustawa zasadnicza sama w sobie stanowi, że najwyższym prawem RP jest konstytucja

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:31
Polski trybunał, jak inne sądy konstytucyjne w Europie, bardzo wyraźnie w swoim dotychczasowym orzecznictwie podkreślał, że ten prymat nie dotyczy materii konstytucyjnej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha, komentując spór ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym.
Paweł Mucha
Paweł MuchaFoto: Łukasz Kowalski/Jedynka

13 lipca Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w związku z wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie, czy zasada pierwszeństwa prawa UE nad polską ustawą zasadniczą jest zgodna z konstytucją. Paweł Mucha w "Sygnałach dnia" przypomniał, że prezydent jest uczestnikiem postępowania, a jego stanowisko zostało wyrażone w piśmie procesowym, liczącym blisko 60 stron.


Posłuchaj
22:05 [STUDIA]S4_(PCM) 12 lipiec 2021 08_15_01_for_media.mp3 Paweł Mucha: ustawa zasadnicza stanowi w art. 8, że najwyższym prawem RP jest konstytucja (Jedynka/Sygnały dnia)

Gość Jedynki wskazał, że podobna dyskusja prawna i polityczna toczyła się już w Polsce. - Proszę zwrócić uwagę na wyrok, który był wydany przez TK, tzw. wyrok akcesyjny, kiedy Polska po wejściu do UE te problemy omawiała. Wtedy też bardzo wyraźnie pojawiło się stwierdzenie, że Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa, jeżeli chodzi o polską konstytucję - powiedział Paweł Mucha.

Unia Europejska 1200 free
"KE sprawdza, czy uda jej się rozszerzyć kompetencje". Prof. Grabowska o sporach wewnątrz UE

Doradca prezydenta zwrócił uwagę, że "niezależnie od tego, że orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości czy Trybunału Sprawiedliwości UE podnosi kwestię zasady nadrzędności prawa unijnego, prawa wspólnotowego wobec prawa krajowego", to polski trybunał, jak inne sądy konstytucyjne w Europie, bardzo wyraźnie w swoim dotychczasowym orzecznictwie podkreślał, że ten prymat nie dotyczy materii konstytucyjnej.

- Jeżeli chodzi o ustawę zasadniczą, ona sama w sobie stanowi w art. 8, że najwyższym prawem RP jest konstytucja - podkreślił gość Jedynki. Dodał, że to odnosi się też do zasady suwerenności narodu, na co zwracał uwagę Jarosław Kaczyński. - To też wprost wynika z polskiej konstytucji, że władza zwierzchnia RP należy do narodu i do suwerenności państwa - stwierdził Mucha.

Pytany o duże emocje wokół tego tematu w kontekście spójnego orzecznictwa w krajach UE, Paweł Mucha ocenił, że temat stał się elementem sporu politycznego. - Opozycja próbuje budować fałszywy obraz jakichś zagrożeń związanych z polskim członkostwem w UE i myślę, że to jest świadoma gra polityczna - ocenił.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Paweł Mucha (społeczny doradca prezydenta)
Data emisji: 12.07.2021
Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

"Polska nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa UE". Prof. Gontarski o wniosku premiera do TK

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:40
- Polska do tej pory nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa unijnego. Niech pan komisarz pokaże mi chociaż jeden wyrok, polskiego TK, który by to kwestionował - tak list wysłany przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości do władz Polski skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiele krajów stawia własne prawo nad unijnym. Saryusz-Wolski: początek batalii o ustrój UE

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 08:09
Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.
rozwiń zwiń