"Opowiedziałabym się za takimi przepisami". Urszula Pasławska o obostrzeniach wprowadzonych we Francji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:42
- Jako osoba odpowiedzialna oczekuję również od rządu podjęcia działań, które będą zmierzały do tego, że więcej Polaków będzie się szczepić - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
Urszula Pasławska
Urszula PasławskaFoto: forum

YouTube/Polskie Radio

Prezydent Francji ogłosił, że od połowy sierpnia szczepienia będą obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia, zaś od przyszłego tygodnia dostęp do przestrzeni publicznej dla osób bez paszportu covidowego będzie ograniczony.

shutterstock francja covid 1200.jpg
Francja: blisko milion osób zarejestrowało się na szczepienie po orędziu prezydenta Macrona

W orędziu Emmanuel Macron powiedział, że certyfikat potwierdzający przyjęcie dawki przeciwko COVID-19 będzie niebawem niezbędny do wizyty u lekarza, w kawiarni, restauracji czy w centrach handlowych. Dodał, że mniej więcej za 10 dni certyfikat ten będzie obowiązywał również w miejscach rozrywki i placówkach kulturalnych. Po tym wystąpieniu na szczepienie zapisało się w tym kraju prawie milion osób.

"Opowiedziałabym się za takimi przepisami"

Urszula Pasławska stwierdziła, że również "opowiedziałaby się za takimi przepisami, za każdym przepisem, za każdą propozycją wspierającą osoby zaszczepione". - Mamy do czynienia nie ze zwykłą chorobą, tylko tak naprawdę z zarazą, która jest przenoszona z człowieka na człowieka - oceniła.

- Jak widzimy, jak pokazują statystyki, również w innych krajach (koronawirus) atakuje coraz młodsze osoby. Ja mam małe dzieci, nie mam dzisiaj możliwości ich zaszczepienia. Myślę, że w takiej sytuacji jest bardzo wiele rodzin - tłumaczyła.

Posłuchaj
09:06 sygnały.mp3 Urszula Pasławska o pandemii COVID-19 (Jedynka/Sygnały dnia) 

Poseł dodała, że "jako osoba odpowiedzialna oczekuje również od rządu podjęcia działań, które będą zmierzały do tego, że więcej Polaków będzie się szczepić". 

Czytaj również:

Jak zaznaczył Krzysztof Świątek, "polskie prawo medyczne przewiduje, że można wpisać dane szczepienie do katalogu szczepień wtedy, kiedy zakończy się ostatni etap badań klinicznych. W przypadku tych szczepionek (na koronawirusa) nie mamy takiej sytuacji". 

"Prawo nie zawsze nadąża za rzeczywistością"

- Myślę, że mamy tutaj zupełnie nową dla nas wszystkich sytuację. Prawo nie zawsze nadąża za rzeczywistością, ale skoro wszystkie badania czy informacje, chociażby z Wielkiej Brytanii czy Izraela pokazują, że osoby zaszczepione nie tylko w mniejszy sposób przenoszą, ale przede wszystkim nie powodują, że ten wirus mutuje, bo to nie znaczy, że nie chorują. Tak, chorują. To znaczy, że powinniśmy zabezpieczyć nas jako obywateli i państwo polskie - mówiła Urszula Pasławska.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Urszula Pasławska, PSL
Data emisji: 14.07.2021
Godzina emisji: 08.15

PR24/nt

Czytaj także

Francja zaostrza restrykcje dot. koronawirusa. Główny Inspektor Sanitarny: Polska jest daleka od rozwiązań siłowych

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 22:00
- W Polsce nie przymuszamy do szczepień przeciw COVID-19, lecz zachęcamy poprzez rozmaite akcje czy to edukacyjne czy poprzez zabawę, czyli loterię - mówił w Polskim Radiu 24 Główny Inspektor Sanitarny, Krzysztof Saczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej Polaków rejestruje się na szczepienia. Szef KPRM: zwiększamy inicjatywy zachęcające do nich

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 08:38
- Widać, że naturalne zasoby osób przekonanych do szczepień wyczerpują się, czy już się niemal wyczerpały. O tym świadczy dynamika rejestracji na szczepienia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Michał Dworczyk (szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pozbędzie się części zamówionych szczepionek na COVID-19. Finalizowana formuła odsprzedaży

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 08:36
Polska planuje odsprzedać innym krajom, m.in. Ukrainie czy Gruzji, kilkadziesiąt milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 – poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Liczba ta zależy od dynamiki szczepień w Polsce – dodał.
rozwiń zwiń