"Odstraszanie ewentualnego agresora". Szef MON o wyposażeniu Wojska Polskiego w czołgi Abrams

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:52
- Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. W te czołgi będą wyposażone oddziały Wojska Polskiego, które stacjonują na wschód od Wisły - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

YouTube/Polskie Radio

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji - M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 r. - czołgu podstawowego amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą niezniszczalnego i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.

czołg abrams_wojsko amerykańskie1200_flickr.jpg
Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP. "Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie"

- Przy tej okazji pojawiły się słowa krytyki, że zakup nowego sprzętu jest nieopłacalny. - Słychać ataki ze strony polityków opozycji i ze strony byłych dowódców, dziś emerytowanych, ale aktywnych politycznie. Odbieram to w ten sposób, że oni nie chcą, żeby Polska była bezpieczna. W imię swoich pożytków osobistych, politycznych chcą doprowadzić do tego, żeby proces modernizacji polskich Sił Zbrojnych został zatrzymany - powiedział Mariusz Błaszczak.

Czytaj także:

Dodał, że Abramsy będą na wyposażeniu wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce.

Nowe czołgi już w 2022 r.

. .

Gość audycji zdradził, że pierwsze egzemplarze nowego sprzętu trafią do Polski już w 2022 roku. Podkreślił, że są to "najnowocześniejsze czołgi na świecie". - Wyposażenie Wojska Polskiego w te czołgi odstrasza ewentualnego agresora - powiedział minister. - Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. W te czołgi będą wyposażone oddziały Wojska Polskiego, które stacjonują na wschód od Wisły - poinformował Błaszczak, mówiąc o 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
19:11 S4_PCM_20210719051453(6780).mp3 Mariusz Błaszczak o zakupie czołgów Abrams dla polskiej armii (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Mariusz Błaszczak (MON)
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 07.15

st

Czytaj także

Żaryn: Zachód musi dać zdecydowaną odpowiedź na agresywne działania Rosji

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 14:44
"Kraje Zachodu co jakiś czas donoszą o różnych przejawach rosyjskiej agresji i polskie doświadczenie od tego nie odbiegają" - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w artykule opublikowanym w "StopFake". "Musimy wspólnie dać zdecydowaną odpowiedź na te agresywne działania" - dodał.
rozwiń zwiń