Marek Sawicki: potrzebna jest współpraca na opozycji oraz opozycji z rządem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 09:16
- Chcę wyraźnie podkreślić, że nie po to tworzyliśmy Koalicję Polską, żeby dzisiaj wracać do wspólnych list Koalicji Europejskiej. Jeśli Donald Tusk ma taką ochotę i chce stworzyć lewicowo-liberalną listę, to oczywiście zachęcamy go do tego. Natomiast my będziemy tworzyć listę centrum konserwatywnego Koalicji Polskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Były premier Donald Tusk wrócił do polskiej polityki, na początku lipca przejął przewodnictwo w Platformie Obywatelskiej. Tusk wielokrotnie mówił o konieczności budowy wspólnego bloku opozycji na wybory. Zapewniał też, że będzie respektował autonomię partnerów i pełną niezależność ich decyzji.

Zdaniem gościa audycji "Sygnały dnia" posła PSL Marka Sawickiego, "powrót Donalda Tuska przywrócił PO-PiS-owy konflikt z 2005 roku". - Ta wojna pomiędzy Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim w najbliższych miesiącach, bo nie sądzę, że latach, jeszcze nas czeka. Trzeba to zwyczajnie zostawić na boku, robić swoje. Ja - nie patrząc na to, co się dzieje w relacjach PO-PiS - zaproponowałem, złożyliśmy, jako Koalicja Polska - PSL, projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Stabilizacji Dochodów Rolniczych - wskazał i zwrócił uwagę na pozostałe inicjatywy jego ugrupowania.

elzbieta witek PR1 1200.jpg
Elżbieta Witek o wydarzeniach w Otyniu: agresja podczas spotkań rozpoczęła się od momentu powrotu Tuska

Zaznaczając, że "każda władza, każdy rząd przemija", a "spór do niczego nie prowadzi" Sawicki oświadczył w Programie 1, że jest "zwolennikiem tego, by dogadywać się wokół konkretnych, ważnych spraw dla Polaków". Określił się także jako zwolennik "równego dystansu zarówno do PO, jak i do PiS". - Po to żeśmy zaczęli w 2018-2019 budować Koalicję Polską, żeby dać Polakom możliwość innego patrzenia na politykę. Nie przez pryzmat sporu, a przez pryzmat spraw, które możemy wspólnie rozwiązać i te sprawy proponujemy w Sejmie. W tej chwili jest ponad 30 naszych projektów. Szkoda, że leżą w zamrażalce - ocenił.


Czytaj także:


Zapytany, czy możliwa jest wspólna lista opozycyjna, poseł PSL stwierdził, że "współpraca na opozycji jest potrzebna, potrzeba jest także współpraca opozycji z rządem w konkretnych sprawach". Wśród spraw, w których ta współpraca jest szczególnie ważna wymienił spory między Polską a Unią Europejską, unijnym Trybunałem Sprawiedliwości. - Jednocześnie chcę jeszcze raz wyraźnie podkreślić, że nie po to tworzyliśmy Koalicję Polską, żeby dzisiaj wracać do wspólnych list Koalicji Europejskiej. Jeśli Tusk ma taką ochotę i chce stworzyć lewicowo-liberalną listę, to oczywiście zachęcamy go do tego. Natomiast my będziemy tworzyć listę centrum konserwatywnego Koalicji Polskiej - wyjaśnił.

. .

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy także o propozycji jednego z posłów Platformy Obywatelskiej zamrażania świadczenia 500+ rodzicom, którzy się nie zaszczepili przeciwko koronawirusowi. Mówiliśmy też o tym, że na posiedzeniu w tym tygodniu (21-23 lipca) Senat zajmie się wyborem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejm wybrał na prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego. Dyskutowaliśmy również o orzeczeniach TSUE i polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Posłuchaj
20:10 [STUDIA]S4_(PCM) 19 lipiec 2021 08_15_00_for_media.mp3 Marek Sawicki: potrzebna jest współpraca na opozycji oraz opozycji z rządem (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Marek Sawicki (poseł, Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 8.15

kk

Czytaj także

Poczucie zagrożenia i wybory wiosną przyszłego roku. Czy taki ma być plan Tuska?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:35
"Po powrocie z urlopu, kontynuując objazd po Polsce, Donald zamierza napędzać poczucie zagrożenia" - pisze tygodnik "Wprost", powołując się na informatora, który odsłania kulisy planu Tuska. Jednocześnie lider Platformy Obywatelskiej ma zbierać szable na przedterminowe wybory parlamentarne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wybory wygrywa się na emocjach". Polityk PO o planie powrotu do władzy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 10:40
- Wybory wygrywa się przede wszystkim na emocjach - tłumaczył poseł PO Mateusz Bochenek działaczom w Tarnowie.
rozwiń zwiń