Piotr Müller: kwestia organizacji sądownictwa jest wyłączną kompetencją państw członkowskich UE

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 08:55
Rzecznik rządu Piotr Müller, zapytany w Programie 1 Polskiego Radia o spór z Unią Europejską dotyczący wymiaru sprawiedliwości, podkreślił, że kwestia organizacji sądownictwa jest wyłączną kompetencją państw członkowskich. Dodał, że rząd planuje kolejne zmiany w systemie sądowniczym, ale - jak zaznaczył - będzie to autonomiczna decyzja polskiego parlamentu.

shutter tsue free 1200.jpg
Hiszpania oskarża TSUE o decydowanie w sprawach należących do kompetencji krajów UE

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w ubiegły czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

- Najpierw przede wszystkim poczekajmy na formalne decyzje w tym zakresie, jeżeli one zapadną, to wtedy będziemy się do nich odnosić - powiedział w "Sygnałach Dnia" Piotr Müller, odnosząc się do możliwych kar, które TSUE może nałożyć na Polskę za niewykonanie wyroku.


Posłuchaj
18:36 PR1_mp3 2021_07_20-08-15-16.mp3 Piotr Müller: to nie jest tak, że tutaj po dwóch stronach barykady są ludzie, którzy nie rozmawiają ze sobą (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Rzecznik prasowy rządu wskazał, że w Unii Europejskiej "dochodzi do chęci rozszerzenia kompetencji jej organów". - Zawsze kiedy tego typu sygnały się pojawiają, wchodzimy w dialog z Komisją Europejską, czy innymi instytucjami unijnymi i rozmawiamy - podkreślił. 

Odnosząc się do relacji Polski z UE, zaznaczył, że "to nie jest tak, że tutaj po dwóch stronach barykady są ludzie, którzy nie rozmawiają ze sobą, tylko wręcz przeciwnie". - Jesteśmy w stałym dialogu, ale też w różnicy zdań - wskazał. 

- Po to jesteśmy w jednej wspólnocie europejskiej, żeby rozmawiać, różnić się - czasami nawet ostro, ale mimo wszystko, żeby to zawsze odbywało się w pewnym dialogu - powiedział i dodał, że jednak "pewne różnice i tak pozostaną".

Rzecznik rządu wskazał, że społeczeństwo bardzo negatywnie odbiera fakt, że w niektórych obszarach postępowania sądowe wydłużają się, i dlatego trzeba szukać rozwiązań, które przyspieszą działanie sądów. Dodał, że takie zmiany będą dotyczyły zarówno informatyzacji jak i organizacji systemu sądownictwa w Polsce.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadziła: Piotr Gociek

Gość: Piotr Müller

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 8.15

PAP/jb 

Czytaj także

Rzecznik rządu: nie planujemy żadnych zmian w prawie w związku z orzeczeniem TSUE

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 16:12
- Nie ma żadnych podstaw do wprowadzenia modyfikacji w przepisach dot. wymiaru sprawiedliwości. Polska w tym zakresie nie łamie żadnego prawa - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller. - Rząd zgadza się z oświadczeniem I prezes SN i je podziela - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sellin o wyroku TSUE: KE jest pośrednikiem, który przekazuje opinie opozycji

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 09:15
– KE, składając jakieś wnioski do TSUE, jest pośrednikiem, który przekazuje opinie polskiej opozycji. Mamy pod tym względem trudną sytuację – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnek o działaniach TSUE: jeżeli nie będziemy trzymać się traktatów to UE się rozpadnie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:03
Minister Edukacji i Nauki powiedział w programie "Jedziemy" w TVP Info, że należy powstrzymać TSUE przed "demontażem Unii Europejskiej". Przemysław Czarnek dodał, że dojdzie do takiej sytuacji w przypadku nie trzymania się traktatów europejskich.
rozwiń zwiń