Coraz bliżej decyzji ws. Pałacu Saskiego. "Zwieńczy proces odbudowywania stolicy"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 07:51
Dziś (21 lipca) rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. W porządku obrad jest prezydencki projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego. Odbudowa pałacu ma być częścią upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która miała miejsce w 2018 roku.
Grób Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie
Grób Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

Posłuchaj
04:06 Jedynka/Sygnały dnia - 21.07.2021 pałac saski Coraz bliżej decyzji ws. Pałacu Saskiego. "Zwieńczy proces odbudowywania stolicy" (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Na placu Piłsudskiego w Warszawie na początku lipca odbyła się uroczystość przekazania przez prezydenta Andrzeja Dudę na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

"Zwieńczy proces odbudowywania stolicy"

Pałac Saski
Chopin, szyfry i klocki Lego. Historia Pałacu Saskiego

Prezydent podkreślił, że jest to doniosły moment nie tylko dla stolicy, ale i całej Rzeczypospolitej. "Po wojnie odbudowywano Warszawę przez wiele lat, w czasach biedy (...) ciężkim trudem potu i krwi ludzi pracy podnoszono stolicę z ruin. Tak się stało także z Zamkiem Królewskim, który dzisiaj jest pięknym symbolem Warszawy. Brakło, niestety, w toku tej odbudowy, sił i woli (...) aby odbudować całą pierzeję Pałacu Saskiego" - zauważył.

Andrzej Duda stwierdził, że odbudowa pałacu to duży wysiłek finansowy, ale - jak powiedział - to także ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma "zwieńczyć proces odbudowywania stolicy". "Wierzę, że dzisiejsza Rzeczypospolita, znów suwerenna, znów w pełni niepodległa, która wybija się wreszcie na zamożność (...) dokończy dzisiaj tego dzieła poprzez odbudowę tych budynków z Pałacem Saskim na czele" - dodał.

"To ważny dzień. Wierzę w to, że to także dzień, który rozpoczyna inwestycję ponad wszelkimi podziałami politycznymi" - zaznaczył prezydent, wskazując, że co do odbudowy Pałacu Saskiego jest powszechna zgoda społeczna i polityczna. "Są wstępne pozytywne opinie konserwatorskie, gdzie z przychylnością patrzy się na to, by Warszawa, także dzięki tej inwestycji, odzyskała swój dawny, a jednocześnie nowy blask" - zwrócił uwagę.

Prezydent: Odbudowa Pałacu Saskiego to wielkie dzieło o charakterze symbolicznym. Profil: Prezydent.pl

Projekt został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla - jako siedziba Senatu.

Odbudowa Pałacu Saskiego była planowana od dawna. Myślano o tym już podczas wojny, kiedy Warszawa leżała w gruzach, a potem taką propozycję wysunął również prezydent Warszawy, późniejszy prezydent Polski - Lech Kaczyński.


. .

Deklaracja o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Fot. prezydent.pl


Czytaj także:


Burzliwe dzieje Pałacu Saskiego

Pałac Saski wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna. W późniejszych wiekach był on wielokrotnie przebudowywany. 

W XVIII wieku gmach zakupił król August II Mocny. Obiekt był własnością królów Saksonii aż do 1816 roku. Podczas powstania listopadowego (1830-1831) pałac został zniszczony. W okresie zaborów był własnością rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, później służył armii Imperium Rosyjskiego.


. 

Pałac Saski. Fot. NAC


W II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (sąsiedni Pałac Brühla był wówczas siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych), mieścił również Biuro Szyfrów, gdzie w 1932 roku polscy matematycy dokonali pierwszego złamania kodu Enigmy.

Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy pałac zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski oraz miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.


. 

Pałac Saski. Fot. NAC

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzą: Karolina Rożej i Grzegorz Jankowski

Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 21.07.2021

Godzina emisji: 6.45

Jedynka/IAR/kk

Czytaj także

Co Polacy sądzą o odbudowie Pałacu Saskiego? Sprawdź najnowszy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:31
49 proc. osób popiera odbudowę Pałacu Saskiego, 24 proc. jest jej przeciwna, a 27 proc. nie ma w tej kwestii zdania - wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń