Poseł PO chce, by niezaszczepionych pozbawić świadczenia 500+. Karczewski: jestem przeciwny, nie można karać dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 08:17
- Proponowałbym, by pan poseł wycofał się z tych słów, które są często przytaczane, a nieprzemyślane - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Stanisław Karczewski, senator Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do wypowiedzi posła Koalicji Obywatelskiej Tomasza Lenza.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski
Marszałek Senatu Stanisław KarczewskiFoto: PR/Wojciech Kusiński

Stanisław Karczewski był pytany o wypowiedź Tomasza Lenza, który chciał uzależniać wypłaty świadczeń socjalnych od zaszczepienia przeciw COVID.

- Jestem zdania, że rząd powinien rozważyć oprócz marchewki – typu rozlosowywania wśród osób zaszczepionych motorowerów, nagród pieniężnych – też kij - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Lenz. Proponował, czy nie należy "zwrócić się do osób, które otrzymują pomoc socjalną – 500+, czy różnego rodzaju inne wsparcie socjalne – że te osoby powinny, jeżeli zdrowie im na to pozwala, się zaszczepić".

szczepienie free shutt 1200 .jpg
500+ tylko dla zaszczepionych? Senator PiS o propozycji posła KO: to szantaż

- Jestem przeciwny, absolutnie, nie można karać dzieci, proponowałbym, by pan poseł wycofał się z tych słów, które są często przytaczane, a wypowiedziane niefrasobliwie i nieprzemyślane - powiedział Karczewski. Dodał, że nikt nie planuje takiego rozwiązania, a myśli o nim tylko poseł Lenz.

Niski procent wyszczepienia Polaków

Gość radiowej Jedynki przyznał, że tempo szczepień bardzo spadło. - Procent wyszczepienia Polaków jest niski, spada aktywność, coraz mniej chce się szczepić, bardzo zachęcam wszystkich do szczepienia, to jedyna metoda, która może doprowadzić do tego, że 4. falę przejdziemy łagodnie - stwierdził.

Czytaj także:

- W mojej 40-letniej pracy lekarza, nie wypisałem tylu aktów zgonu, ludzie umierali, a szczepienie zabezpiecza nas, seniorów, przed zgonem, przed bardzo ciężkim przebiegiem zakażenia - powiedział Stanisław Karczewski.

Senator Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że "widział jak ciężko chorują ludzie, duszą się, z dnia na dzień pogarsza się ich stan". - To tragedia i to wstrząsające, jako lekarz widziałem wiele tragicznych rzeczy, ale nie widziałem czegoś takiego bardzo ciężkiego i groźnego - ocenił Stanisław Karczewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Stanisław Karczewski (senator PiS)
Data emisji: 21.07.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

Wakacje 2021. Poznaj wymagania sanitarne wyjazdów za granicę

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 09:11
Podróże po Europie wciąż łączą się z koniecznością przedstawiania zaświadczeń o odbyciu szczepienia przeciw COVID-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Wszystkie kraje Unii Europejskiej uznają Unijny Certyfikat COVID, zestandaryzowany dokument potwierdzający szczepienie, nabycie odporności przez przejście infekcji lub wynik testu, co ułatwia podróże po kontynencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia: 322 laboratoria wykonują w Polsce testy na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 23:55
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało we wtorek wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście są obecnie 322 punkty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W MZ powołano zespół, który opracuje propozycje systemowych zmian w zdrowiu publicznym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 01:03
W Ministerstwie Zdrowia powołano zespół, który opracuje propozycje systemowych zmian w zdrowiu publicznym. Zarządzenie szefa resortu Adama Niedzielskiego w tej sprawie opublikowano w ministerialnym Dzienniku Urzędowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obostrzenia dla niezaszczepionych. 30 mln Francuzów dotkniętych nowymi restrykcjami

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 03:04
Francja wprowadza nowe przepisy sanitarne w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Od dziś osoby nieposiadające paszportu covidowego nie mają dostępu do miejsc rozrywki i kultury. Rząd wprowadził również obowiązek szczepień dla personelu medycznego. Od kilku dni w wielu miastach odbywają się protesty przeciwko nowym przepisom.
rozwiń zwiń