Dr Karol Nawrocki: IPN powinien być aktywny w sferach dyplomacji historycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 08:40
- Nie można zrozumieć historii III RP, nawet dzisiejszej polityki, bez porządnego fundamentu wiedzy historycznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN. - Instytut powinien być aktywny w sferach dyplomacji historycznej. Bez rzetelnej wiedzy historycznej o XX wieku, oceny bieżącej rzeczywistości są odległe od obiektywnych - podkreślił.

Nowy prezes IPN mówił w "Sygnałach dnia" o swoich priorytetach i planach wobec prac Instytutu. Wskazał, że swoje główne zadanie postrzegam "tak, iż jako osoba urodzona w I połowie lat 80. będę mógł znaleźć język porozumienia z młodszym pokoleniem".

muzeum 1200 pap.jpg
Nowy szef IPN Karol Nawrocki złożył rezygnację z funkcji dyrektora MIIWŚ. Wiadomo, kto pokieruje instytucją

- Nie jestem wyłącznie obserwatorem i historykiem, ale jestem osobiście przedmiotem nauczania w szkole średniej i podstawowej. Nigdy nie udało mi się w edukacji szkolnej dojść do historii po roku 1945. Rozumiem problem osobiście, bo gdyby nie moje indywidualne zainteresowanie historią najnowszą, nie miałbym okazji poznać jej w szkole, ale nie z uwagi na złych nauczycieli tylko dlatego, że nigdy nie udaje się w maju czy czerwcu do tego tematu dojść - mówił Karol Nawrocki. - To ogromna odpowiedzialność IPN, aby opowiedzieć historię dwóch okupacji, opowiedzieć historię polski kolonialnej po roku 1945 - podkreślił gość Polskiego Radia.

- XX wiek, totalitaryzmy, zbrodnie, ale też proces transformacji ustrojowej można zrozumieć jedynie sięgając do kontekstów II wojny światowej i tego, co wydarzyło się po roku 1945. Te wydarzenia są fundamentem, który tworzy bardzo szeroki kontekst polityki międzynarodowej, ale też naszej wewnętrznej, narodowej - wskazał historyk.

Czytaj także: 

Prezes IPN ocenił, że Instytut powinien tłumaczyć kontekst historii po roku 1989. - Jestem zdania, że nie można zrozumieć historii III RP, nawet dzisiejszej polityki czy geopolityki, bez porządnego fundamentu wiedzy historycznej - podkreślił gość "Sygnałów dnia". Zaznaczył też, że Instytut "powinien być aktywny także w sferach dyplomacji historycznej". - Bez rzetelnej wiedzy historycznej o XX wieku, oceny bieżącej rzeczywistości są odległe od obiektywnych - podkreślił dr Karol Nawrocki. 

Posłuchaj
21:10 KarolNawrocki--S4_PCM_20210726061501.mp3 Dr Karol Nawrocki o priorytetach swojego kierownictwa w IPN ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Więcej w nagraniu.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gośćdr Karol Nawrocki (prezes IPN)

Data emisji: 26.07.2021

Godzina emisji: 8.15


mbl

Czytaj także

Dr Karol Nawrocki: Rosja nie jest gotowa rozliczyć się z własną historią

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:57
Badacz stalinowskich zbrodni Nikita Pietrow zauważył, że władze Rosji wykorzystują tragiczne wydarzenia historii do prowadzenia politycznej gry. Rosyjski historyk twierdzi, że Kreml chce, żeby świat pamiętał o zwycięstwie Armii Czerwonej nad hitlerowskimi Niemcami i jednocześnie zapomniał o sowieckich zbrodniach. - Jestem pesymistą, jeśli chodzi o rozliczenie się Rosji z historią - mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybór prezesa IPN. Nawrocki: pielęgnuję pamięć o polskich bohaterach różnych opcji

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 19:59
- W swojej działalności pielęgnowałem pamięć o polskich bohaterach, niezależnie od tego, jaką opcję polityczną reprezentowali - powiedział dziennikarzom powołany przez Sejm na prezesa IPN Karol Nawrocki. Senat przełożył wybór prezesa IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Rulewski o wyborze dr Karola Nawrockiego na szefa IPN: cieszę się, że Instytut działa bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 14:43
- Mam nadzieję, że Karol Nawrocki poradzi sobie równie świetnie w Instytucie Pamięci Narodowej w charakterze szefa - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Michałowski. Gośćmi audycji byli także Andrzej Rozpłochowski i Jan Rulewski.
rozwiń zwiń