"14 mld zł zostanie w kieszeniach podatników". Minister finansów o zmianach w systemie podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:13
- Obecny system podatkowy jest bardzo niesprawiedliwy. Ci, którzy zarabiają mniej, płacą względnie więcej podatków. To zniechęca ludzi do tego, aby pracować - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów i polityki regionalnej. - My kalkulujemy, że przynajmniej 14 miliardów złotych zostanie w kieszeni polskich podatników - dodał.

Gotowy jest już projekt podatkowej części Polskiego Ładu. Znajduje się w nim m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych i podwyższenie progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. złotych.

paweł mucha 1200.jpg
"To porządkowanie systemu". Paweł Mucha o zmianach podatkowych w Polskim Ładzie

- Zmiana podatkowa dotyczy różnych ulg. My kalkulujemy, że przynajmniej 14 miliardów złotych zostanie w kieszeni polskich podatników - powiedział Tadeusz Kościński.

"Zmiana zachowania społeczeństwa"

Minister finansów i polityki regionalnej powiedział o "zmianie zachowania polskiego społeczeństwa". Polityk wyjaśnił na antenie radiowej Jedynki, co jest jednym z celów nowej ordynacji podatkowej.

- Obecny system podatkowy jest bardzo niesprawiedliwy. Ci, którzy zarabiają mniej, płacą względnie więcej podatków. To zniechęca ludzi do tego, aby pracować - wyjasnił. - Myślę, że jak kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. złotych, to będzie to duża zachęta dla tych, co mniej zarabiają, aby po pierwsze - ujawniali pełne swoje dochody, a po drugie - w przypadku tych, którzy w ogóle nie pracują - żeby zapisali się do oficjalnego systemu, aby wyrazili chęć podjęcia pracy - uzasadnił minister finansów.

Miejsca pracy dzięki programowi Polski Ład

Tadeusz Kościński odniósł się też w "Sygnałach Dnia" do miejsc pracy, jakie mogą zostać stworzone dzięki programowi Polski Ład.

- Jak gospodarka będzie rosła, to naturalną rzeczą jest, że będzie potrzeba więcej pracowników, przez co zostanie stworzonych więcej miejsc pracy. Spodziewamy się, że ponad 500 tys. - powiedział minister.

Czytaj także:

Zapytany o to, jak na zmianie podatkowej zyskają małe i średnie przedsiębiorstwa, szef resortu finansów powiedział, że "na zmianach podatkowych skorzystamy wszyscy".

- O tym należy pamiętać, ponieważ jak polska gospodarka będzie zyskiwać, to będzie więcej pieniędzy do tego, aby tworzyć nowoczesną infrastrukturę, z której korzystają wszyscy obywatele - wyjaśnił.

Kto skorzysta na zmianie podatkowej?

Dla ponad 90 proc. podatników zmiana podatkowa będzie albo bardzo korzystna, albo neutralna.

. .

- Ci, co mniej zarabiają, będą mieli większe benefity z tej zmiany podatkowej. Kalkulujemy, że osoba, która zarabia około 3 tys. zł brutto, rocznie w kieszeni będzie miała więcej o około 1,6 tys. do 1,8 tys. zł - przedstawił Tadeusz Kościński. - 10 proc. ludzi nie zyska na tej zmianie, z tego 8 proc. są to osoby, które zarabiają 13-15 tys. zł. Będą płacić maksimum około 200 zł więcej w skali miesiąca. 2 proc. społeczeństwa, które zarabia 30-50 tys. zł, troszeczkę więcej straci - dodał.

Polityk podkreślił, że nowa ordynacja podatkowa będzie sprawiedliwa.


Posłuchaj
18:28 Jedynka/SD Kościński 28.07.mp3 "14 mld zł zostanie w kieszeniach podatników". Minister finansów o zmianach w systemie podatkowym (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyHenryk Szrubarz

Gość: Tadeusz Kościński (minister finansów, funduszy i polityki regionalnej)

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 8:15

bf