Aktywowano ponad połowę bonów turystycznych. Do kiedy można skorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:55
Z tygodnia na tydzień wzrasta liczba uprawnionych, którzy aktywują bon turystyczny i dokonują nimi płatności. Dotychczas najwięcej bonów aktywowano w województwach mazowieckim - ponad 645 tys. - i śląskim - 476 tys. W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 miliony osób.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Robert Kneschke/shutterstock.com

Tadeusz Kościński free Ministerstwo Finansów.jpg
"14 mld zł zostanie w kieszeniach podatników". Minister finansów o zmianach w systemie podatkowym

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus".

Jak mówi właściciel jednego z pomorskich ośrodków wypoczynkowych, Adrian Bogusłowicz, bon turystyczny stanowi ważne wsparcie dla branży. - Krynica Morska słynie z wielu udogodnień dla rodzin z dziećmi, więc wszystkie rodziny, które do nas przyjeżdżają, bardzo chętnie płacą bonami turystycznymi za pobyt - mówi. 

Dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Łukasz Magrian potwierdza, że w rejonie pomorskim ten rodzaj świadczenia jest często wykorzystywany. - Widzimy w statystykach, że w naszym województwie wykorzystanie bonu jest procentowo największe, co nas bardzo cieszy - przyznaje. 


Posłuchaj
04:06 Jedynka/Sd bony turystyczne.mp3 Aktywowano ponad połowę bonów turystycznych (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Dwa bony dla dzieci z niepełnosprawnością 

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością otrzymają dwa bony w wysokości 500 złotych. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Klienci korzystający z bonów turystycznych rezerwują średnio o 10 proc. dłuższe pobyty wypoczynkowe, a także przeznaczają na wypoczynek średnio o 27 proc. więcej niż pozostałe osoby. - Wiele miesięcy lockdownu, częściowego ograniczenia działalności, poturbowało polską branżę turystyczną, od hoteli poprzez biura podróży po pensjonaty - mówi Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. - Bony turystyczne przyczyniły się do poprawienia funkcjonowania zarówno branży hotelowej, jak i biur podróży. Ostatnie tygodnie pozwoliły na bardzo duże zintensyfikowanie realizowania bonów turystycznych - dodaje. 

Bony do marca 2022 roku

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski do końca marca 2022 roku. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Ważne jest to, że pieniądze z bonu nie wypływają poza granice kraju. - Tym samym napędza to budżet, z uwagi na to, że przy realizacji takiej imprezy turystycznej będą realizowane dodatkowe świadczenia, za które uczestnicy takiej wycieczki będą płacić, m.in. wszelkiego rodzaju dodatkowe wyżywienie czy różnego rodzaju pamiątki będą kupowane z ich budżetu, co będzie napędzało cały ruch turystyczny - podkreśla ekonomista Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 28.07.2021 r. 

Godzina emisji: 6.47

IAR/ans

Czytaj także

Bony turystyczne przebojem polskich wakacji. Wydano ich już prawie 700 tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 15:26
ZUS wydał już ponad 668 tys. bonów na kwotę ponad 572 mln zł. - Realizacja bonu odbywa się na bieżąco przez Platformę Usług Elektronicznych. Zainteresowanie bonem jest ogromne - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już 3,5 mln dzieci skorzystało z Polskiego Bonu Turystycznego. Sprawdź szczegóły programu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 10:11
- W programie Polski Bon Turystyczny aktywowano dotąd 2,2 mln bonów o wartości ponad 1,9 mld zł. Z bonów skorzystało już 3,5 mln dzieci - powiedział Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej. W programie zarejestrowanych jest ponad 26,4 tys. obiektów z całej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karpiński: młodzież obowiązkowo powinna odwiedzić miejsca w obrębie kraju i swojej lokalnej ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 15:30
- Polski Bon Turystyczny pokrywa wydatek nie tylko dla jednej osoby, ale też dla innych, które towarzyszą temu młodemu człowiekowi w podróży - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Adam Karpiński (ekspert ds. turystyki).
rozwiń zwiń