Obostrzenia w trakcie IV fali tylko dla niezaszczepionych? Szef KPRM wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 08:47
- Możemy się liczyć z tym, że przepisy wprowadzane w trakcie ew. IV fali będą uwzględniały to, czy ktoś przebył chorobę, jest zaszczepiony lub ma negatywny wynik testu na COVID-19 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk. Pytany, czy planowane jest wprowadzenie rozwiązań pozwalających pracodawcom weryfikować szczepienia swoich pracowników, podkreślił, że to "jedno z analizowanych rozwiązań". 

Tygodnik "Wprost" pisze na swoich stronach internetowych, że "na kolejnym posiedzeniu Sejmu zostanie złożony poselski projekt dający podstawę prawną pracodawcom do weryfikowania, czy ich pracownik się zaszczepił". - Pracodawcy będą mogli wymagać od pracowników dowodów szczepienia. Jeśli okażą się niezaszczepieni, będą mogli przesunąć ich na inne stanowisko - mówi informator "Wprostu".

karetka szpital służba zdrowia 1200 free shutter.jpg
Obowiązek szczepień dla pracowników służby zdrowia? Müller: to jedyna grupa wobec, której jest to możliwe

- Takie rozwiązania zgłaszali sami pracodawcy - przyznał w "Sygnałach dnia" Michał Dworczyk. - W związku z tym, że w Polsce widzimy spowolnienie tempa rejestracji na szczepienia, prowadzone są różnego rodzaju analizy. W konsekwencji analizujemy możliwości wzmocnienia zachęt czy stworzenia możliwości do poprawienia dynamiki zapisów - dodał szef KPRM. Podkreślił, że "jednym z takich analizowanych rozwiązań" jest właśnie zezwolenie pracodawcom na weryfikację szczepień pracowników.

W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 33,9 mln szczepień – wynika z danych rządowych opublikowanych w środę. Liczba w pełni zaszczepionych osób przekroczyła 17,1 mln. (PAP) W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 33,9 mln szczepień – wynika z danych rządowych opublikowanych w środę. Liczba w pełni zaszczepionych osób przekroczyła 17,1 mln. (PAP)

Na uwagę, czy takie rozwiązanie będzie zgodne z ustawą zasadniczą, która zakazuje dyskryminacji w życiu społecznym, gość "Sygnałów dnia" odparł, że "wszystkie przepisy muszą być zgodne z konstytucją i nie można tworzyć prawa, które by konstytucję naruszało". - Jeżeli prowadzone są analizy, to dotyczą one również tego, by wpisywać się w obowiązującą konstytucję - zaznaczył.

. .

"Nie robiłbym prostych kalek"

Pytany, czy w razie IV fali COVID-19, zaszczepieni nie byliby objęci lockdownem, Michał Dworczyk przyznał, że "możemy się liczyć z tym, że przepisy wprowadzane w trakcie ew. IV fali będą uwzględniały fakt tego, czy ktoś przebył chorobę, jest zaszczepiony lub ma negatywny wynik testu na COVID-19". 

Czytaj także: 

- Bardzo uważnie śledzimy, co się dzieje w innych krajach - powiedział rozmówca radiowej Jedynki pytany, czy w razie wystąpienia IV fali COVID-19, brane są pod uwagę rozwiązania na wzór francuski, które do korzystania z pociągów i restauracji dopuszczają tylko zaszczepionych. - Polska ma swoją specyfikę i proponowane rozwiązania muszą być dostosowane do sytuacji w Polsce. Nie stosowałbym prostych kalek - podkreśłił Michał Dworczyk. 


Posłuchaj
19:23 DworczykMichal--S4_PCM_20210729061450.mp3 Michał Dworczyk: możemy się liczyć z tym, że przepisy wprowadzane w trakcie ew. IV fali będą uwzględniały to, czy ktoś przebył chorobę, jest zaszczepiony lub ma negatywny wynik testu na COVID-19 ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKrzysztof Świątek

GośćMichał Dworczyk (szef kancelarii premiera)

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 8.15


mbl

Czytaj także

Coraz mniej Polaków rejestruje się na szczepienia. Szef KPRM: zwiększamy inicjatywy zachęcające do nich

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 08:38
- Widać, że naturalne zasoby osób przekonanych do szczepień wyczerpują się, czy już się niemal wyczerpały. O tym świadczy dynamika rejestracji na szczepienia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Michał Dworczyk (szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opowiedziałabym się za takimi przepisami". Urszula Pasławska o obostrzeniach wprowadzonych we Francji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:42
- Jako osoba odpowiedzialna oczekuję również od rządu podjęcia działań, które będą zmierzały do tego, że więcej Polaków będzie się szczepić - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
rozwiń zwiń