Prof. Karski: szanujące się państwa nie pozwalają TSUE posunąć się za daleko w rozszerzaniu swoich kompetencji

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 08:09
- W każdym państwie europejskim konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym. W wielu jest to potwierdzone także orzecznictwem sądów konstytucyjnych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Karski, eurodeputowany PiS.

Ze strony polityków europejskich i polskiej opozycji padają coraz częściej argumenty o tym, że uznanie wyższości konstytucji krajowej przez państwo członkowskie nad prawem europejskim oznacza wejście na ścieżkę opuszczania unijnej wspólnoty.

Cezary GMyz.jpg
KE celowo opóźnia akceptację krajowych planów odbudowy? Gmyz: to działanie pozatraktatowe

Europoseł PiS ocenił, że to teza publicystyczna, a nie prawna.

- W każdym państwie europejskim konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym. W wielu jest to potwierdzone także orzecznictwem sądów konstytucyjnych - przyznał prof. Karski. Dodał, że jeżeli oznaczałoby to wyjście kraju z Unii Europejskiej to "okazałoby się, że UE nie istnieje".

Czytaj także:

Szkodliwe działania opozycji

1200_KE_shutterstock.png
Kolejne państwa z decyzją Komisji Europejskiej. Zatwierdzono programy odbudowy

Gość audycji podkreślił, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stara się poszerzać swoje kompetencje i za taki podmiot uchodzi. Przytoczył przykłady toczących się dialogów sądowych z TSUE. - Szanujące się państwa nie pozwalają TSUE wyjść zbyt daleko - zaznaczył prof. Karski.

Podkreślił również rolę polskiej opozycji w całym procesie. - Mamy do czynienia z takimi działaniami, które osłabiają pozycję Polski w UE. W ten sposób dialog sądowy jest zaburzany na niekorzyść Polski - zauważył.

. .

- Mamy opozycję, która nie czuje się częścią tego państwa odpowiedzialną za pomyślność, stabilność, suwerenność, niepodległość tego państwa, tylko prowadzi jakąś grę - powiedział polityk. W jego opinii sama opozycja nie wie, do czego ma prowadzić ta gra.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
19:16 Jedynka/SD Karski 30.07.2021.mp3 Prof. Karski: szanujące się państwa nie pozwalają TSUE posunąć się zbyt daleko (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadząca: Katarzyna Gójska

Gość: prof. Karol Karski

Data emisji: 30.07.2021

Godzina emisji: 7.15

st

Czytaj także

Paweł Mucha: ustawa zasadnicza sama w sobie stanowi, że najwyższym prawem RP jest konstytucja

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:31
Polski trybunał, jak inne sądy konstytucyjne w Europie, bardzo wyraźnie w swoim dotychczasowym orzecznictwie podkreślał, że ten prymat nie dotyczy materii konstytucyjnej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha, komentując spór ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym.
rozwiń zwiń