"Nie sposób twierdzić, że ta sprawa jest zamknięta". Wiceszef MSZ o reparacjach od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:10
- Będziemy konsekwentnie podejmować działania, żeby doprowadzić do tego, aby ta sprawa została zakończona - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński o dochodzeniu od Niemiec odszkodowania za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej.

- Kwestia reparacji została w przeszłości ostatecznie uregulowana w drodze wzajemnego porozumienia. Ciągła polityczna instrumentalizacja tych kwestii niewiele tu pomaga - ocenił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Armin Laschet, kandydat CDU na kanclerza. O komentarz do tego stanowiska poproszony został w "Sygnałach dnia" wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 


Posłuchaj
19:12 [STUDIA]S4_(PCM) 2 sierpień 2021 07_15_14_for_media.mp3 Paweł Jabłoński: sprawę reparacji cały czas traktujemy jako aktualną i jako sprawę niezwykle ważną w stosunkach dwustronnych (Jedynka/Sygnały dnia)

 

- Pan przewodniczący Laschet, podobnie jak wielu innych niemieckich polityków, z politycznych powodów starają się przedstawić tę kwestię jako zamkniętą - powiedział Paweł Jabłoński. Wskazał, że odpowiadając na najwłaściwsze pytanie "czy Niemcy zapłaciły Polsce odszkodowanie za zniszczenia wojenne, za wymordowanie 6 mln obywateli", odpowiedź jest negatywna. - My tę sprawę cały czas traktujemy jako aktualną i jako sprawę niezwykle ważną w stosunkach dwustronnych - podkreślił.

Arkadiusz Mularczyk 663.jpg
"Niemcy w końcu doczekają się rachunku". Mularczyk o stratach poniesionych w Powstaniu Warszawskim

Wiceszef MSZ zaznaczył, że Niemcy są naszym partnerem w UE i jak z każdym partnerem mamy również sprawy, w których się nie zgadzamy. - W tej sprawie się nie zgadzamy i konsekwentnie przypominamy, że sprawa załatwiona nie została - dodał. 

Gość "Sygnałów dnia" zauważył, że jest w Polsce część polityków, która chciałaby za wszelką cenę zachować dobre relacje, nie tylko z Niemcami, ale w ogóle z innymi państwami". - Traktują te dobre relacje jako cel sam w sobie i rzeczywiście są gotowi do rezygnowania z walki o nasze narodowe interesy, polską rację stanu - powiedział Paweł Jabłoński. - My takiej polityki nie prowadzimy. Będziemy konsekwentnie podejmować działania, żeby doprowadzić do tego, aby ta sprawa została zakończona - zapewnił.

Przypomniał, że w ostatnich latach i miesiącach dochodziło do wypłaty odszkodowań państwom, które ucierpiały w wyniku kolonialnych praktyk Niemiec, jeszcze wcześniejszych niż II wojna światowa. - Sądzę, że te procesy historycznego zadośćuczynienia ofiarom za zbrodnie popełnianie przez poprzedników prawnych dzisiejszego państwa niemieckiego toczą się swoim tempem i zostaną rozwiązane - powiedział wiceminister.

Zaznaczył jednak, że Niemy stawiają duży opór i nie będzie to proste.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKrzysztof Świątek

GośćPaweł Jabłoński (wiceszef MSZ)

Data emisji: 2.08.2021

Godzina emisji: 7.15

Czytaj także

Reparacje od Niemiec za zniszczenia wojenne. Müller: ten temat jest podnoszony w rozmowach dwustronnych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:15
- Temat reparacji za zniszczenia wojenne jest podnoszony w dwustronnych relacjach polsko-niemieckich. Trzeba znaleźć taki czas i formułę, która okaże się poza sferą werbalną również skuteczna w sensie materialnym - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje wojenne od Niemiec. Szef MSZ: dla rządu sprawa nie jest zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:18
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przebywał we wtorek z jednodniową wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Podczas konferencji prasowej w Instytucie Polskim mówił, że w swoich rozmowach poruszał m.in. kwestię gazociągu Nord Stream 2 i niemieckich reparacji wojennych dla Polski.
rozwiń zwiń