Andrzej Szejna o reparacjach od Niemiec: musimy na to spojrzeć pod względem prawnym

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 09:04
- Rząd PRL-u zrzekł się reparacji wojennych z dniem 1 stycznia 1954 roku wobec Niemiec za wszystkie okropne zniszczenia wyrządzone podczas II wojny światowej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Szejna.   

- Najwłaściwsze w sprawie reparacji jest pytanie, czy Niemcy zapłaciły Polsce odszkodowania za zniszczenia wojenne i wymordowanie 6 mln obywateli; odpowiedź jest negatywna, nie sposób więc twierdzić, że sprawa jest zamknięta - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.


Waszczykowski24.jpg
Waszczykowski: warto porozmawiać o reparacjach wojennych z szefem CDU

Gościem "Sygnałów dnia" był z kolei poseł Lewicy, Andrzej Szejna, który zaznaczył, że w sprawie reparacji od Niemiec "na wszystko musimy spojrzeć nie tylko pod względem politycznym, humanitarnym, ale też prawnym".

Posłuchaj
17:25 Jedynka/SD Szejna 8.15 2.08.2021.mp3 Andrzej Szejna o reparacjach od Niemiec: musimy na to spojrzeć pod względem prawnym (Sygnały dnia/Jedynka)
 

Rząd PRL-u zrzekł się reparacji wojennych z dniem 1 stycznia 1954 roku wobec Niemiec za wszystkie okropne zniszczenia wyrządzone podczas II wojny światowej - wskazał. Jak podkreślił, to było "nawet 67% polskiego przemysłu, zginęło ponad 16% obywateli polskich". - Te reparacje rzeczywiście się należały - zaznaczył. 

Jak jednak dodał, "pod wpływem Związku Radzieckiego PRL uznał, że nie są one konieczne w zamian, bo to nie była deklaracja jednostronna, za uznanie granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej". - Przez co de facto Niemcy traciły praktycznie 1/3 swojego terytorium sprzed II wojny światowej - dodał. - Było to uznawane więc niejako jako transakcja wymienna - powiedział.

- Uważam, że trzeba się bardziej przyjrzeć nie tylko temu, że żyjemy w zupełnie innych czasach i jesteśmy w Unii Europejskiej, a Niemcy są sojusznikiem Rzeczpospolitej Polskiej w NATO, ale temu, czy są w ogóle jakiekolwiek prawne możliwości dochodzenia tych roszczeń - wskazał. - Obawiam się, że nie - powiedział.

Jak dodał, "podnoszone są głosy, które mówią, że może ta umowa, to zrzeczenie się z 1954 roku należy uznać za nieważne". - Z drugiej jednak strony, jeśli mamy oświadczenia naszych dzisiejszych sojuszników, jakimi są Niemcy, że nie będą skłonni podejmować rozmów, to czasami zastanawiam się, czy to ma jakikolwiek sens - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadząca: Krzysztof Świątek

Gość: Andrzej Szejna (Lewica) 

Data emisji: 02.08.2021

Godzina emisji: 08.15


jb

Czytaj także

Sakiewicz: część polityków widzi Polskę jako słabą, z tym wiąże się chęć podtrzymania ciągłości z komunistami

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:05
- W podświadomość i sposób myślenia opozycji postkomunistycznej weszło to, że nie można przywracać dumy z I Rzeczypospolitej, która była silna - mówił w Polskim Radiu 24 red. naczelny "Gazety Polskiej", Tomasz Sakiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje wojenne od Niemiec. Szef MSZ: dla rządu sprawa nie jest zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:18
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przebywał we wtorek z jednodniową wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Podczas konferencji prasowej w Instytucie Polskim mówił, że w swoich rozmowach poruszał m.in. kwestię gazociągu Nord Stream 2 i niemieckich reparacji wojennych dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie sposób twierdzić, że ta sprawa jest zamknięta". Wiceszef MSZ o reparacjach od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:10
- Będziemy konsekwentnie podejmować działania, żeby doprowadzić do tego, aby ta sprawa została zakończona - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński o dochodzeniu od Niemiec odszkodowania za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń