Marek Sawicki o kontrprojekcie KO ws. podwyżek: wokół tej sprawy ma miejsce chocholi taniec

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 09:45
- Uposażenie poselskie było od 20 lat nieproporcjonalne w stosunku do odpowiedzialności, jaka na nas ciąży - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki (PSL), pytany o kwestię podwyżek dla posłów i senatorów.
Marek Sawicki
Marek SawickiFoto: Jedynka/Wojciech Kusiński

fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
Fogiel o Izbie Dyscyplinarnej: być może ten punkt sporny w ramach wdrażania reformy sądownictwa zniknie

- Wokół tej sprawy wśród polityków odbywa się chocholi taniec, większość chce, by te środki (przyznano), natomiast wszyscy mówią, że lepiej, żebyśmy to nie my nie decydowali, parlament zrzucił więc odpowiedzialność na prezydenta – powiedział Marek Sawicki (PSL), mówiąc o kwestii podwyżek dla parlamentarzystów i kontrprojekcie klubu KO, która chce złożyć projekt ustawy o uchyleniu podwyżek.

- Ta regulacja to nic innego jak wyrównanie - mówił Marek Sawicki (PSL).


Posłuchaj
20:20 [STUDIA]S4_(PCM) 3 Ŕâăóńň 2021 08_14_53.mp3 Marek Sawicki (PSL) o podwyżkach dla parlamentarzystów i bieżących sprawach politycznych (jedynka/Sygnały dnia)

Polityk dodał, że od parlamentarzysty trzeba wymagać wiedzy, doświadczenia, ale także umiejętności przekonywania do swoich poglądów. Zaznaczył, że do polityki w ostatnich latach idą coraz mniej przygotowani, coraz mniej kompetentni ludzie.

Ocenił także, że uczciwości nie da się kupić za kilka tysięcy złotych, uczciwość to element podstaw wychowania, dyscypliny prawnej, odpowiedzialności za funkcję, którą się pełni. Dodał, że wynagrodzenie z jego punktu widzenia jest wystarczające, ale już nie z perspektywy młodszych parlamentarzystów, mających na utrzymaniu rodziny i dzieci.

Rozporządzenie w sprawie podwyżek i kontrprojekt KO

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował po poniedziałkowym posiedzeniu Kolegium Klubu Koalicji Obywatelskiej KO, że zapadła decyzja, iż klub KO złoży projekt ustawy "o uchyleniu podwyżek przyznanych przez decyzję prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego". Dodał, że zapowiedziany projekt KO będzie przewidywał uchylenie rozporządzenia prezydenta "zgodnie z hierarchią aktów prawa opisaną w konstytucji", a "w Polsce ustawy są ponad rozporządzeniami i to rozporządzenie po prostu nie będzie obowiązywało".

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). Konsekwencją rozporządzenia będzie też podwyżka dla parlamentarzystów, gdyż - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie i senatorowie zamiast 8016,07 zł, mają otrzymywać ok. 12,5 tys. zł.

Więcej w rozmowie.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Marek Sawicki (PSL).

Data emisji: 03.08.2021

Godzina emisji: 08:15

***

Jedynka/IAR/in./

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel: Tusk zarobił tyle, ile poseł w kilkadziesiąt lat, nie wiem czy w PO jest zadowolenie sprzeciwem wobec podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 10:11
- Przyjechał z Brukseli Donald Tusk, który zarobił tyle, co poseł musiałby zarabiać przez 68 lat, i podejmuje za nich decyzje. Nie wiem, czy wszyscy w Platformie będą zachwyceni - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
rozwiń zwiń