"Powinni zarabiać więcej". Tomasz Siemoniak o kwestii podwyżek dla polityków

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 08:15
- Wysocy urzędnicy państwowi powinni zarabiać więcej, natomiast sposób, w jaki to wszystko przeprowadzono urąga elementarnej przyzwoitości - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej, wiceprzewodniczący PO. 

YouTube/Polskie Radio

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów. W planach jest również ustawa o podwyżkach dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla prezydenta RP i byłych prezydentów.

1200_pieniądze_shutterstock.png
"To nie jest najlepszy pomysł". Prof. Arkadiusz Jabłoński o kwestii podwyżek dla polityków

Na pytanie, czy premier powinien zarabiać połowę tego, co prezesi warszawskich spółek Tomasz Siemoniak odpowiedział, że jego zdaniem "wysocy urzędnicy państwowi powinni zarabiać więcej, natomiast sposób, w jaki to wszystko przeprowadzono urąga elementarnej przyzwoitości".

Posłuchaj
20:20 S4_PCM_20210805051512(8004).mp3 Tomasz Siemoniak (PO) gościem "Sygnałów Dnia" ("Sygnały Dnia"/Jedynka)

 

"Premierem, czy ministrem nie powinno się być dla pieniędzy"

- Takie rzeczy nie powinny być załatwiane chyłkiem, bocznymi drzwiami i mówię to też jako wieloletni minister, czy wiceminister. Premierem, czy ministrem nie jest, nie powinno się być dla pieniędzy, to chodzi o pewne zasady działania państwa, tak żeby te osoby w relacji do rynku pracy zarabiały na pewno nie tyle, ile prezesi prywatnych firm, czy nawet prezesi firm państwowych - powiedział gość audycji.

W dalszej części rozmowy wiceprzewodniczący PO wyjaśnił, że "projekt ustawy KO jest reakcją na tę podwyżkę o kilkadziesiąt procent wprowadzoną tylnymi drzwiami". - Jest taka zasada obowiązująca w wielu krajach, że podwyżki powinny obowiązywać od następnej kadencji, żeby nie tworzyć sytuacji, w której ktoś sam sobie podwyższa płacę - stwierdził były minister obrony narodowej. - Nasz projekt jest reakcją na działanie nieprzyzwoite - dodał. 

Posłuchaj
09:02 tomasz siemoniak.mp3 Tomasz Siemoniak o kwestii podwyżek (Sygnały dnia/Jedynka) 

Jak wyjaśnił Tomasz Siemoniak "jeśli byłaby dyskusja w Sejmie, czy dyskusja publiczna, to wtedy  moglibyśmy jakoś zabierać głos, tutaj tej szansy zupełnie nie mieliśmy".

Więcej w rozmowie.

.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Tomasz Siemoniak (były minister obrony narodowej, wiceprzewodniczący PO)

Data emisji: 5.08.2021

Godzina emisji: 08.15

nt

Czytaj także

Marek Sawicki o kontrprojekcie KO ws. podwyżek: wokół tej sprawy ma miejsce chocholi taniec

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 09:45
- Uposażenie poselskie było od 20 lat nieproporcjonalne w stosunku do odpowiedzialności, jaka na nas ciąży - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki (PSL), pytany o kwestię podwyżek dla posłów i senatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowal: podwyżki dla polityków nie powinny dotyczyć obecnej kadencji

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 18:12
- Sprawę podwyżek dla polityków trzeba uregulować, ale dopiero od następnej kadencji. Nie powinno być tak, że podwyżki dla posłów czy senatorów przyjmowane są w kadencji, której dotyczą - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Wieczorek o podwyżkach dla polityków: najpierw należy uregulować sferę budżetową

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 08:45
- Lewica zabiega od początku tej kadencji o podwyżki wydatków na służbę zdrowia czy wynagrodzenie dla nauczycieli. Dziś w pierwszej kolejności należą się podwyżki dla sfery budżetowej, która cierpi z powodu rosnącej inflacji - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Wieczorek (Lewica).
rozwiń zwiń