Minister rolnictwa: chcemy, by konsumenci mogli kupować jak najwięcej towarów bezpośrednio u rolników

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 08:18
- Chcemy, aby rolnicy, którzy produkują nie byli już zobowiązani odległością, nie byli zmuszani, by sprzedawać w najbliższym powiecie, czy województwie, chcemy, by ta możliwość była w całym kraju - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował, że trwają prace nad rozszerzeniem możliwości sprzedawania przez rolników produktów ze swoich gospodarstw. Obecnie rolnicy mają taką możliwość w granicach swego województwa.

- Ten projekt przeszedł przez Radę Ministrów, uzyskał pełną akceptację i w najbliższym czasie trafi pod obrady Sejmu. To jeden z tych projektów, które zapowiadaliśmy w ramach 100 dni Polskiego Ładu i w tym terminie go zrealizujemy - zapowiedział minister.


Posłuchaj
19:19 PR1_SD_2021_08_06-07-15-00_for_media.mp3 Grzegorz Puda: Chcemy, aby rolnicy, którzy produkują nie byli już zobowiązani odległością, nie byli zmuszani, by sprzedawać w najbliższym powiecie, czy województwie, chcemy, by ta możliwość była w całym kraju (Sygnały Dnia/Jedynka)

  

Polskie produkty

Grzegorz Puda dodał, że chce, żeby Polacy mogli kupować jak najwięcej towarów bezpośrednio u rolników. Zaapelował też o kupowanie lokalnych specjałów i produktów pochodzących z Polski.

Minister rolnictwa spodziewa się, że projekt będzie rozpatrywany na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu - w sierpniu lub we wrześniu.

Czytaj także:

- W tym projekcie oprócz zniesienia ograniczeń terenowych jest ważniejsze dla rolników zniesienie ograniczeń finansowych. Kwota wcześniej zwolniona od podatku to było do 40 tys. zł, teraz to będzie ponad 2 razy więcej, aż 100 tys. zł dla tych wszystkich, którzy będą sprzedawali produkty bezpośrednio ze swojego gospodarstwa - powiedział Grzegorz Puda. - To wpisuje się w rozwój skracania łańcuchów dostaw w Polsce, chcemy, by konsumenci mogli kupować jak najwięcej towarów bezpośrednio u rolników, a jeżeli nie bezpośrednio, to na targowisku, w miejscach do tego wyznaczonych, a nie tylko w dużych sieciach handlowych - dodał.


rolnictwo zboże kombajn shutterstock_1244988253 1200.jpg
ARiMR pomaga rolnikom w modernizacji gospodarstw. Wsparcie może wynieść nawet 900 tys. zł

Polityk mówił też o wieloletniej strategii dla rolnictwa. - W ramach programu wieloletniej polityki rolnej zmiany będą opierały się głównie na przesunięciu środków finansowych z dużych na małe i średnie gospodarstwa. Chcemy, aby korzystali z nich rolnicy, którzy uprawiają ziemię, produkują - wyjaśnił minister rolnictwa.

- Jest i było wielką niesprawiedliwością, że ci, którzy produkcji nie prowadzą, są tak samo dofinansowywani, jak ci, którzy produkcję prowadzą - powiedział gość Sygnałów Dnia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Grzegorz Puda (minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 06.08.2021

Godzina emisji: 7.15

pg, iar

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń