"Parlament jest suwerenny, jeśli chodzi o stanowienie polskiego prawa". Mucha o głosach z USA ws. nowych ustaw

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 09:02
- Nie ulega żadnej wątpliwości, że polski parlament jest suwerenny, jeśli chodzi o stanowienie polskiego prawa. To kompetencje, które są w rękach sejmowych i senackich - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha.

Gość Sygnałów Dnia, odnosząc się do komentarzy dyplomacji amerykańskiej dotyczących procedowanych w Polsce ustaw, zaznaczył, że decyzje w sposób niezależny podejmuje w Polsce Sejm i Senat.

Dodał, że jeżeli pojawiają się uwagi, trzeba o nich rozmawiać. - Te okoliczności, które budzą wątpliwości, powinny być wyjaśniane. Jeśli nasi partnerzy się zwracają w takich sprawach, to na pewno reakcja z naszej strony będzie następować - wyjaśnił Paweł Mucha.

1200.jpg
"Wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK". Prezydent o nowelizacji k.p.a.

Doradca prezydenta mówił o nowelizacji k.p.a. oraz o ustawie medialnej.

- Osoby pozbawione mienia nadal będą mogły ubiegać się o rekompensatę, nowelizacja k.p.a. to też konsekwencja wyroku TK - podkreślił. - Trzeba odróżnić reżim administracyjno-prawny i kwestie związane z wyrokiem TK sprzed lat, który wymusza nowelizację k.p.a., od kwestii związanych ze zwrotem mienia i ubieganiem się o rekompensaty w postępowaniach cywilnych - stwierdził.


Posłuchaj
18:21 PR1_AAC 2021_08_12-08-15-00_for_media.mp3 Paweł Mucha: parlament jest suwerenny, jeśli chodzi o stanowienie polskiego prawa (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

"Interes Rzeczpospolitej i obywateli"

Pytany o możliwość prezydenckiego weta, Mucha zastrzegł, że analizowany jest całokształt ustaw. - Prezydent ma 21-dniowy konstytucyjny termin i tak, jak w przypadku tej ustawy, tak samo jest z każdą inną - pan prezydent rozważa wszelkie okoliczności i podejmuje decyzje, biorąc pod uwagę interes Rzeczpospolitej i obywateli - mówił.

Jak ocenił gość radiowej Jedynki, z inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku ustawy medialnej. - Ona jest w toku procesu ustawodawczego, po uchwaleniu trafia do Senatu, tutaj nie możemy mówić o ostatecznym kształcie prawa - wyjaśnił.

Czytaj także:

- Proces legislacyjny trwa. Jeszcze po Senacie, po poprawkach lub postulacie odrzucenia (...) rzecz wróci do Sejmu i dopiero po ostatecznym rozstrzygnięciu sejmowym sprawa zostanie przedstawiona panu prezydentowi - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Paweł Mucha (społeczny doradca prezydenta)
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

"Polska nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa UE". Prof. Gontarski o wniosku premiera do TK

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:40
- Polska do tej pory nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa unijnego. Niech pan komisarz pokaże mi chociaż jeden wyrok, polskiego TK, który by to kwestionował - tak list wysłany przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości do władz Polski skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: rolą MSZ jest tłumaczenie wszelkich wątpliwości partnerom izraelskim

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 09:29
- Jeśli chodzi o nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, to jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To ustawa, która nie jest ostatecznie sformułowana i nie jest ostatecznie przyjęta - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, doradca Prezydenta RP, odnosząc się do noty przekazanej przez Izrael.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiele krajów stawia własne prawo nad unijnym. Saryusz-Wolski: początek batalii o ustrój UE

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 08:09
Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Terlecki o ustawie medialnej: w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 12:15
- Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN. Mie mamy zamiaru uszczuplać amerykańskich interesów - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), pytany o list grupy amerykańskich kongresmenów w tej sprawie. Na pytanie, czy Sejm zajmie się projektem na posiedzeniu 11 sierpnia, Terlecki odparł, że "być może".
rozwiń zwiń