"Nikt nie zamierza zamykać TVN24". Szef KRRiT o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 09:44
- Nikt nie zamierza wypychać tego nadawcy z Polski, szczególnie jeśli chodzi o kanały satelitarno-kablowe. Od początku mówimy, że regulacje, o które toczy się spór, powinny dotyczyć programów naziemnych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Witold Kołodziejski, szef KRRiT.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji medialnej dla nadawców z udziałem kapitału zagranicznego. Po zmianie koncesję będzie mógł otrzymać jedynie podmiot, którego siedziba znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego i który jest niezależny od osób, instytucji i firm spoza tego obszaru.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
"To nie jest wolne medium". Macierewicz o TVN

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że "będzie stał na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych - równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym". Do sprawy odniósł się szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. 

"Nikt nie zamierza zamykać TVN24"

Witold Kołodziejski powiedział, że "nikt nie zamierza zamykać TVN24". - Nikt nie zamierza wypychać tego nadawcy z Polski, szczególnie jeśli chodzi o kanały satelitarno-kablowe. Od początku mówimy, że regulacje, o które toczy się spór, powinny dotyczyć programów naziemnych - zaznaczył gość audycji.

Podkreślił również, że "nie chodzi o dręczenie wolności słowa". - Programy jak TVN24 mogą funkcjonować na dowolnej europejskiej koncesji. Nikt nie włącza w krąg obszaru regulacyjnego innych koncesji, które są przez tego samego nadawcę posiadane i wykonywane - wyjaśnił. Jak dodał "unikałby tej dyskusji i elementu ograniczenia wolności słowa".

Posłuchaj
19:59 [STUDIA]S4_(PCM) 17 sierpień 2021 08_15_07.mp3 "Nikt nie zamierza zamykać TVN24". Szef KRRiT o ustawie medialnej (Sygnały dnia/Jedynka)
 

- Programy naziemne są istotą sporu, czy nowej regulacji, dlatego że to właśnie programów naziemnych mają dotyczyć ograniczenia, które obowiązują w Polsce od 1992 r., czyli od początku istnienia KRRiT - mówił Witold Kołodziejski.

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wskazał, że "ograniczenia się nie zmieniały". - Były rozszerzone w 2004 r. wraz z przystąpieniem do UE, ograniczenia udziału kapitału zagranicznego zwiększono z 33 proc. do 49 proc - tłumaczył.

- Liberalizacji prawa w tej kwestii w Polsce nie było, chodzi o wykonywanie tego prawa - dodał.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Witold Kołodziejski (szef KRRiT)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 8.15

IAR/PAP/nt

Czytaj także

Ryszard Terlecki o ustawie medialnej: w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 12:15
- Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN. Mie mamy zamiaru uszczuplać amerykańskich interesów - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), pytany o list grupy amerykańskich kongresmenów w tej sprawie. Na pytanie, czy Sejm zajmie się projektem na posiedzeniu 11 sierpnia, Terlecki odparł, że "być może".
rozwiń zwiń

Czytaj także

TVN z holenderską koncesją na nadawanie. Jest oświadczenie zarządu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 12:40
"W lipcu br. został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana. Jeśli KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska" - napisano w oświadczeniu Zarządu TVN S.A.
rozwiń zwiń