Wiceszef MSZ: dwie Polki zostały już ewakuowane z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 07:50
- Część osób, które współpracowały z polskim kontyngentem w Afganistanie było ewakuowanych już w czerwcu. Obecnie wszystkie osoby, które chcą dostać się do Polski, podlegają weryfikacji, a następnie będą ewakuowane - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

glinski 1200.jpg
"Naszą rolą w tej chwili jest pomoc humanitarna". Szef MKDNiS o sytuacji w Afganistanie

YouTube/Polskie Radio

W niedzielę talibowie zajęli stolicę Afganistanu, a tym samym przejęli kontrolę nad całym krajem. Lotnisko w Kabulu, skąd odbywają się ewakuacje dyplomatów i cywilów, pozostaje jedynym punktem chronionym przez siły sojusznicze. O pomocy dla Polaków w Afganistanie mówił na antenie radiowej Jedynki wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Polityk powiedział, że ministerstwo "przygotowywało się do decyzji o ewakuacji od tygodnia". - Część osób, które współpracowały z polskim kontyngentem w Afganistanie było ewakuowanych już w czerwcu. Obecnie wszystkie osoby, które chcą dostać się do Polski, podlegają weryfikacji, a następnie będą ewakuowane - zapewnił. Podkreślił też, że z kraju zostały już ewakuowane dwie Polki.

Posłuchaj
17:32 S4_PCM_20210818051512(5616) (online-audio-converter.com).mp3 Wiceszef MSZ Marcin Przydacz o ewakuacji z Afganistanu (Sygnały dnia/Jedynka)

Pytany o bezpieczeństwo lotniska, na którym lądować mają polskie samoloty, powiedział, że "na ten moment nie są notowane żadne ataki talibów na lotnisko w Kabulu". - Natomiast nie da się przewidzieć, jak potoczy się sytuacja, nie wiemy nawet, co zdarzy się za godzinę - zaznaczył wiceszef MSZ.

Polska misja w Afganistanie

- Obecność polskich żołnierzy w Afganistanie pokazała, że na Polskę można liczyć, a taka inwestycja jest potrzebna pod kątem bezpieczeństwa państwa - powiedział wiceminister, odpowiadając na pytanie o zobowiązania sojusznicze USA wobec Polski.

- Jeśli my pokazujemy solidarność, to mamy prawo jej oczekiwać od innych. Otrzymujemy wyrazy solidarności także w sytuacji potrzeby z naszej strony - stwierdził.

Czytaj także: 

Marcin Przydacz przyznał, że w kontekście obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie "wizerunek USA jest nadszarpnięty". - Ale to nie znaczy, że państwo amerykańskie nie jest sprawne i jego armia nie jest najpotężniejsza na świecie - podkreślił polityk.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadziła: Grzegorz Jankowski

Gość: Marcin Przydacz (MSZ)

Data emisji: 18.08.2021

Godzina emisji: 7.15

kp

Czytaj także

Wizy humanitarne dla osób, które współpracowały z Polską w Kabulu. Premier: dotrzymujemy sojuszniczych zobowiązań

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 19:25
"Podjąłem decyzję o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską, delegaturą UE w Kabulu i członków ich rodzin" - poinformował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. "Dotrzymujemy swych sojuszniczych zobowiązań" - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie polskie obywatelki wyleciały z Afganistanu. W najbliższych godzinach będą w bezpiecznym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 15:10
- Dwie Polki, w tym jedna z mężem, odleciały z Afganistanu we wtorek samolotem państwa sojuszniczego; jedna dziennikarka odmówiła wejścia na pokład samolotu, ale będziemy ją przekonywać do powrotu polskim samolotem - poinformował we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń