"Porażka dwudziestoletniej interwencji". Krzysztof Gawkowski o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 09:08
- Prezydent Trump, który podjął decyzję o wycofaniu wojsk z Afganistanu, musiał mieć dane Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) o tym, że będą problemy i Afgańczycy nie będą bronili demokracji, statusu, który zapewniali Amerykanie, tylko wrócą do wspierania talibów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski (Lewica).

16.08 talibowie zdobyli Kabul i po kilkumiesięcznej ofensywie ostatecznie przypieczętowali przejęcie władzy w kraju. - Wycofanie wojsk z Afganistanu nie musiało się tak skończyć, lecz prezydent Biden odziedziczył bardzo trudną sytuację - ocenił dr Jonathan Schroden, ekspert think tanku CNA ds. wojskowości i weteran wojny w Afganistanie.

shutterstock_ donald trump 1200 free.jpg
"Chiny się z nas śmieją". Donald Trump o wyjściu USA z Afganistanu

Z kolei były prezydent USA Donald Trump w ostrych słowach ocenił we wtorek sytuację w Afganistanie, twierdząc, że Ameryka nigdy wcześniej nie została tak upokorzona. Trump zaznaczył również, że mimo zawartej przez niego umowy z talibami w lutym 2020 r., która wyznaczała datę wycofania wojsk USA z Afganistanu do maja 2021 r., nigdy nie pozwoliłby na dopuszczenie do sytuacji, która jest obecnie. Podkreślił, że w momencie ataku talibów na miasta uderzyłby na nich "z wielką siłą".

"Porażka dwudziestoletniej interwencji"

Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do sytuacji w Afganistanie, powiedział, że "to jest porażka dwudziestoletniej interwencji, która od samego początku była skazana na brak komfortu wygranej z talibami".

- Prezydent Trump, który podjął decyzję o wycofaniu wojsk z Afganistanu, musiał mieć dane Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIAo tym, że będą problemy i Afgańczycy nie będą bronili demokracji, statusu, który zapewniali Amerykanie, tylko wrócą do wspierania talibów - ocenił poseł Lewicy.  - Myślę, że podobne dane ma prezent Biden i po prostu się z tym pogodzili -dodał. 


Posłuchaj
16:34 [STUDIA]S4_(PCM) 18 sierpień 2021 08_15_15_for_media.mp3 Krzysztof Gawkowski : to porażka dwudziestoletniej interwencji (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Gość audycji wskazał, że "długofalowo to oznacza problem". - Jestem przekonany, że dzisiaj Polska powinna stanąć na wysokości zadania, mówiąc, że jeżeli będą uciekali uchodźcy z Afganistanu, będzie tam katastrofa humanitarna, to my powinniśmy również dla rodzin, matek, dzieci znaleźć miejsce, bo też uczestniczyliśmy w tej zbrojnej interwencji przez 20 lat, też byliśmy tam obecni, też mieliśmy współpracowników misji wojskowej i nie można tych ludzi zostawić samych - mówił Krzysztof Gawkowski.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Krzysztof Gawkowski (Lewica)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 8.15

IAR/PAP/nt

Czytaj także

"Niedocenienie czynnika niekompetencji i korupcji władz i dowództwa". Ekspert o Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 07:56
Wycofanie wojsk z Afganistanu nie musiało się tak skończyć, lecz prezydent Biden odziedziczył bardzo trudną sytuację - ocenił dr Jonathan Schroden, ekspert think tanku CNA ds. wojskowości i weteran wojny w Afganistanie. Jak dodał, w Waszyngtonie nie doceniono niekompetencji i korupcji afgańskich władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski weteran: porażka Zachodu w Afganistanie jak porażka Sowietów, kraj znów będzie siedliskiem terroryzmu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 07:58
- Porażka Zachodu w Afganistanie jest bliźniaczo podobna do klęski Związku Sowieckiego w tym kraju - przekonuje rosyjski pisarz i weteran wojny w Afganistanie Nikołaj Prokudin. - Po wycofaniu się wojska NATO kraj ten znów pogrąży się w wojnie domowej i stanie się siedliskiem terroryzmu - przewiduje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewakuacje z Afganistanu. Kraj opuściło dotąd ponad 2 tysiące osób, w tym dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 08:22
Ponad 2,2 tys. dyplomatów oraz pozostałych cywilów ewakuowano do tej pory lotami wojskowymi ze stolicy Afganistanu, Kabulu - przekazał agencji Reutera pracownik sił bezpieczeństwa zachodniego kraju.
rozwiń zwiń